Houtmarkt 58 De ligging van de huidige boerderij wijkt nauwelijks af van diens voorganger op de kadastrale minuut 1832, dan Opmeting van de bestaande voorgevel in 1948. voorzien van een uitbouw rechtsvoor. Regionaal Archief Zutphen, collectie bouwtekeningen 1940-1971 wens van de huidige gebruiker om een nieuw woonhuis op het terrein op te richten, gaf aanleiding om de boerderij en het bijbeho rende erf te toetsen op de aanwezigheid van cultuurhistorische waarden. De boerenhoeve is van oudsher in eigendom geweest van de heren van de Mars. Dat bleef zo tot 1801 toen het goed in verschillende onderdelen werd verkocht. De boerderij Hof weg 3 was bij aanvang van het kadaster in 1832 in eigendom van Jan Peter Hasselo en hij kocht later ook het voormalige kasteelter rein erbij en nog enkele aangrenzende stuk ken grond ten behoeve van een steenfabriek (het tegenwoordige adres Vlietbergweg 2). De huidige dubbele boerderij is in of kort voor 1893 gebouwd. In de kadastrale leggers wordt dan melding gemaakt van afbraak van bebouwing op de huidige locatie. Het zal dan gaan om de voorloper, een T-boerderij die reeds in het laatste kwart van de 18e eeuw op de Hottingeratlas staat ingetekend5. De nieuwbouw vond plaats met een twee-beu- kige opzet op twee afzonderlijke kadastrale percelen. Elk voorzien van een woongedeelte op het zuiden met erachter het bedrijfsge- deelte. Omstreeks 1926 wordt de boerderij verbouwd tot varkensfokkerij en de woonin- deling verwijderd6. De woongevelindeling op het zuiden bleef echter ongewijzigd. In 1948 is de boerderij verkocht waarna een gedeelte van de rechterhelft weer tot woning werd verbouwd. Daaropvolgende verbouwingen in 1959 en 1971 geven een mooi beeld van de (veel voorkomende) aanpassingen die plaats vonden en vinden aan boerderijen ten behoe ve van gezinsuitbreiding en de mogelijkheid inwonende (groot-)ouders onder het zelfde dak van een eigen woonruimte te voorzien. Het gaat hier om de linkerhelft van een dub bel huis. Aanleiding voor het onderzoek was het uitbreken van een historische wand met deuropening in het huis. Deze is voor sloop De kenmerkende knik in de rooilijn van de Houtmarkt is hier goed te zien. Het vijf vensterassen brede, witgepleisterde pand is nummer 56-58. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen gedocumenteerd. Opvallend kenmerk van de gevel aan de marktzijde zijn de historische muurankers aan het linkerdeel die ontbreken aan de rest van de gevel. Het pand is gelegen aan de marktgordel die in de eerste helft van de 14e eeuw is aangelegd na het definitief dempen van de laatste resten van de gracht om de 9e-eeuwse burgwal Houtmarkt 56-58 staat aan de binnenzijde van deze verdedigingsstructuur en dus op de locatie van de afgevlakte wal. Kenmerkend is de knik naar binnen in de rooilijn ter plaatse en die ook op Houtmarkt 60 betrekking heeft. Het is onduidelijk wat de oorzaak van de knik is, maar het lijkt een correctie te zijn om de twee rooilijnen links en rechts van de twee panden logisch aan elkaar te koppelen. Keldermuren en delen van het opgaande, gemeenschappelijke muurwerk met de buur- panden zullen waarschijnlijk nog stammen Houtmarkt 56 en 58 gemarkeerd op de kadastrale minuut 1832. 18

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 18