Groenmarkt 28 15 Zutphen-MofJfflmentaal 1 920 192 De daksporen zijn van muurplaat tot nok uit één lengte gezaagd en zijn ca. 8,30 meter lang. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen De asymmetrische positie van de nok van Groenmarkt 28 verraadt dat de gevel een aanpassing is van een ouder pand. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen merken en zijn alle drie bemonsterd. Twee balken werden gedateerd op 1635 +/- 3 jaar, respectievelijk 1640 +/- 6 jaar. Deze uitkomsten zijn goed verenigbaar met de bouwwijze van de kapconstructies, waarbij gehakte telmerken zijn toegepast, met de profilering van de aangetroffen consoles onder de verdiepingsbalklaag en met het metselwerk van de linker topgevel2. De conclusie moet dan ook zijn dat Frankensteeg 12 rond 1640 van kelder tot kap in één keer nieuw is opgetrokken. De telmerken van gebinten en daksporen zijn vanaf Frankensteeg 8 oplopend genummerd en dit adres maakt daarom samen met nummer 10 deel uit van dezelfde bouwcampagne. Tekening van de Groenmarkt uit 1744 door Jan de Beijer. Groenmarkt 28 is dan voorzien van een drie-assige voorgevel die al wel van een hoofdgestel is voorzien en voor de steeg langs is gebouwd. Uit de aanwezigheid van twee kleine vensters valt op te maken dat de steeg reeds is overbouwd. Voor dit grote pand aan de markt zijn in het kader van wonen boven winkels plannen ontwikkeld voor enkele appartementen op de etages. Boven de klassicistische winkelpui is de gevel uitgevoerd in verzorgd metsel werk en een rijk gedetailleerde kroonlijst sluit de gevel aan de bovenzijde af. Het pand is geheel onderkelderd en op zolder wordt het dak gedragen door een forse, eiken kapcon structie bestaande uit vier hoge gebinten en eiken daksporen. Ofschoon de voorgevel vier vensterassen breed is, is de middeleeuwse voorloper smaller geweest. Het huis had Ook de topgevels dateren uit ca. 1640. De gevelschouders hebben een hoekoplossing die is gemetseld met klezoren (geaccentueerd). Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Vlotmerk op een van de verwijderde kelderbalken. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen I

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 15