Bouwen en behouden in Zutphen Voegwerk Kolenstraat 13 Voegwerken zijn een terugkomend en soms controversieel thema. Zo ook bij de voorgevel van het pand Kolenstraat 13. De gevel heeft een eenvoudige architectuur en was oorspronkelijk voorzien van ruwe, platvolle voegen met daggestreep. De eigenaar stoorde zich aan een enkele jaren geleden uitgevoerde voegrestauratie met een witte voeg die scherp afstak tegen het bijna zwarte, oorspronkelijke voegwerk. Ook waren er klachten over doorslaand vocht. Deze klachten werd ondersteund door een erkend restauratievoegbedrijf. In eerste instantie bestond er vanuit het oogpunt van monumentenzorg twijfels over de technische noodzaak voor de verwijdering van het oorspronkelijke voegwerk en was de gemeente negatief. 11 Zutphen-MofSilmentaal Hendrik Haafkens 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Helaas zijn er veel voorbeelden van onherstelbaar beschadigde gevels door ondeskundig voegwerk of gevelreiniging in de stad. Daarom heeft monumentenzorg algemene uitgangspunten geformuleerd in een brochure en wordt voegwerk van monumenten alleen volledig vervangen als hiervoor een technische noodzaak kan worden aangetoond. Alleen erkende restauratie voegbedrijven hebben de kennis en kunde om een dergelijk onderzoek uit te voeren en kennen het ambacht van het samenstellen van de goede voegverhouding Deze partijen worden verenigd in het Gevelgilde en op 25 november 2011 zullen de eerste bedrijven worden toegelaten. De eigenaar van Kolenstraat 13 had bezwaar op het negatieve advies. Een gesprek, bezichtiging ter plaatse met het restauratie- voegbedrijf en een second-opinion volgde. Uiteindelijk is toestemming gegeven voor het onder voorwaarden vervanging van het voegwerk. Ter plaatse kon het restauratie voegbedrijf aantonen dat het oorspronkelijke voegwerk onvoldoende hard was. Daarmee is het een goed voorbeeld van een voegwerkdiscussie zoals deze zich vaker voor doet. Het bestaande voegwerk is allereerst zeer deskundig verwijderd. Vervolgens zijn er een drietal voegmonsters getoetst en is er in overleg met de eigenaar gekozen voor een gepigmenteerde, kalkgebonden, ruwe, platvolle voeg met dagge streep. Het nieuwe voegwerk lijkt technisch verbluffend goed op het oorspronkelijke werk. Zowel de eigenaar als de gemeente zijn te spreken over het eindresultaat. Het oorspronkelijke sluitwerk van het luik moet nog worden bijgeplaatst. De klampen worden nog iets aangepast voordat het geheel wordt afgelakt. Foto Lisette van Loosen - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 11