Bouwen en behouden in Zutphen Activiteiten van het Wijnhuisfonds De restauratie en renovatiewerken van het Wijnhuisfonds zijn dit jaar in de stad goed te zien. Schilderwerk aan alle gebouwen en vier grote bouwprojecten waarvan drie in uitvoering. Het herstel van Oude wand 51, de renovatie van Lange Hofstraat 11 en de restauratie van de Spittaalstraat 65,67 en 69. Het zijn stuk voor stuk vermeldenswaardige projecten. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft het Wijnhuisfonds hiervoor een eenmalige subsidie uitgekeerd. Hendrik Haafkens 1 820 1 82 5 1 830 1 835 1 840 1 845 1 850 1 855 1 860 1 865 1 870 1 875 1 880 1 885 1 890 1 895 1 900 1 905 1 91 0 Oudewand 51 is een van de kleine muurhuizen Zutphen. Het is de laatste aankoop van het fonds en het moet om het gebruik te kunnen verbeteren worden verbouwd. Voor de vergunningsprocedure is er een bouwhistorisch onderzoek uitgevoerd door het bureau ARCX. Uit dit onderzoek bleek onder meer dat de stadsmuur ten gunste van het huisje behoorlijk is weggebroken. In de achtergevel is echter een belangrijk stuk stadsmuur behouden, het herstel van dit oorspronkelijke 14de-eeuwse werk heeft dan ook de volle aandacht van de gemeentelijk bouwhistoricus. Tijdens de voorbereidende werkzaamheden is helaas het rookkanaal in het pand ingestort. Het kanaal bleek bijna niet te zijn verbonden met de muur waar tegenaan deze was gebouwd, gelukkig deden zich geen persoonlijke Werk aan Oudewand 51 in uitvoe ring. Foto Hendrik Haafkens - gemeente Zutphen ongelukken voor. In het interieur is een stalen insteekverdieping verwijderd en de ruimtelijke werking van de begane grond hersteld. Het asbest dakbeschot is verwijderd en verschillende herstellingen aan de gevel zijn doorgevoerd. Het fonds verwacht de restauratie dit jaar af te ronden. De splitsing van een van de appartementen in het pand Die Rosendale aan de Lange Hofstraat 11 was de hoofdaanleiding van de werkzaamheden in dit pand. Er is naar ont werp van bureau VBW een licht appartement gebouwd wat in tegenstelling tot de oude lage en hokkerige toestand een moderne en frisse uitstraling heeft. In de voorgevel zijn drie van de vier stolpramen hersteld naar schuifraampjes en zijn deze daarbij voorzien van monumentenglas. De aannemer heeft daarbij de ramen integraal kunnen behouden. Een mooi voorbeeld van duurzaam gebruik van oud en waardevol materiaal. De eisen aan brandveiligheid komen in een dergelijk pand met huurders en een winkel soms behoorlijk onder spanning te staan met de monument- waarde. Dit is echter in dit geval met prakti sche maatregelen goed geregeld. De restauratie van het rijtje huizen Spittaal straat 65, 67 en 69 zal aan niemand in de binnenstad ongemerkt voorbij zijn gegaan. De panden (waarvan nr. 65 letterlijk op instor ten stond) zijn al jaren een doorn in het oog van iedereen met 'hart voor de stad'. De aandacht op de panden was al sinds 2004 gevestigd na een publicatie door de bouwhistorische werkgroep van Zutphen. Medio 2011 is er gestart met het herstel van de panden. Dit na een vergunningsprocedure die niet eenvoudig verliep. Het fonds en de gemeente Zutphen hebben lastige keuzes gemaakt om de bruikbaarheid van de kleine panden te garanderen. De panden zaten dan ook boordevol met bouwsporen, schouwen, rookkanalen, kastjes, keldertjes, raampjes en tussenwandjes. Daarnaast waren de panden bouwkundig zodanig slecht dat ook veel werk aan het casco noodzakelijk was. Alles bij elkaar zowel financieel als monument- technisch een zwaar project. De provincie Gelderland en het Nationaal Restauratie Fonds hebben in overleg met de gemeente het project ondersteund. Eén van de nieuw gecreëerde appar tementen in de kap van Lange Hof straat 11. Foto Hendrik Haafkens - gemeente Zutphen 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 10