Zutphen-MoWBlmentaal Warnsveld, Den Bouw (Abersonplein 9) Warnsveld, Den Bouw: vuurstenen Warnsveld, Den Bouw: overzicht over een deel van de laatste werkput waarin pijlpunt uit de (late?) Bronstijd. de sporen van de 12e-eeuwse schuur aan het licht kwamen. aantal lagen grond gestort. Wellicht zijn die lagen te relateren aan het afgraven van het zuidelijk deel van de bastionwal na de uitbrei ding van de vestingwerken door Menno van Coehoorn in 1707. Het kan zijn dat de grond die hierbij vrijkwam, gebruikt werd om de resterende wal langs de Berkelsingel verder op te hogen. Er zijn geen middeleeuwse paalsporen of kui len gevonden zoals bij de diftarlocatie aan de David Evekinkstraat in 2005. Dit komt omdat het riool niet zo diep werd aangelegd. In het westelijke straattracé is een muur en aanslui tende vloer aangesneden van een zestiende- eeuws gebouw dat bij de aanleg van het bas tion rond 1615 zal zijn gesloopt. Dit bouwsel is een aanwijzing dat het noordelijk deel van de Spittaalstad in de zestiende eeuw in zekere mate verstedelijkt was, zoals de plattegrond van Jacob van Deventer suggereert. Wellicht dat er zich onder de Evekinkhuisjes nog meer gebouwresten bevinden van voor de aanleg van het bastion. In het hele plangebied is eigenlijk een vrij uniforme stratigrafie aange troffen. Deze bestaat uit een vroeg zeventien- de-eeuwse ophoging van ca. 80 cm. Hierop bevindt zich een laat negentiende-eeuwse ophoging die is aangebracht voor de bouw van de David Evekinkhuisjes. Alleen bij de omwalling langs de Berkelsingel is de stratigrafie complexer. Tot de bijzondere vondsten kunnen de vele musketkogels worden gerekend, waarvan er diversen duidelijk ongebruikt zijn met soms resten van de gietproppen en -naden er nog aan. De kogels werden op het bastionterrein waarschijnlijk ter plekke door garnizoenssol daten gegoten. De vondst van een furket kan ook aan deze soldaten worden toegeschre ven. Het furket is een ijzeren gaffelvormig uiteinde van een houten statief, waarmee gericht kon worden geschoten. Een kanons kogel past ook goed bij de militaire functie van het terrein. Op de kaart van Johan Blaeu (1649) staat precies op de vindplaats een kanon getekend. Bert Fermin 2009. Het Paardenwalbas- tion. Archeologische begeleiding van de rioolvervanging in de David Evekinkstraat Berkelsingel in Zutphen. Zutphense Archeologische Publicaties 54. In oktober 2009 is er een begin gemaakt met de sloop en de nieuwbouw van een deel van zorg- en wooncentrum Den Bouw. Omdat de funderingen van de nieuwbouw het nodige grondverzet met zich meebrengen was arche ologisch onderzoek gewenst. Dat er archeologische sporen ter plekke aan wezig waren, was al in 2005 aangetoond door het graven van proefsleuven in de David Evekinkstraat: ijzeren furket (musket-standaard). David Evekinkstraat: ijzeren kanons kogel en loden (meest ongebruikte) musketkogels. ik ei Gotwakwi gLacis Borstwering

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 7