LM a Spittaalderkamp Zu t p he n-M oilmen taal 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Van bewoning ter plaatse is sprake vanaf rond het jaar 900. Er zijn twee erven gevonden. Het oostelijke erf bestond van de vroege 10e eeuw tot in de 12e eeuw en verdween daarna voorgoed. Het westelijke erf is eveneens in de vroege 10e eeuw ontstaan, maar bleef bestaan tot 1515. In dat jaar werd dit erf iets oostwaarts verplaatst naar de plek van het historische erf Tricht (De Kraaijenhof). Deze boerderij werd zoals blijkt uit een dendroda- tering van een verkoold gebint herbouwd in 1732 en verbrandde in 1979. De herbouw werd in 2009 gesloopt. Daarmee kwam nog geen einde aan het 1100 jaar oude erf. In de nieuwbouwplannen is voorzien in de bouw van een nieuwe (kinder)boerderij nog weer iets oostelijk. Het verhaal gaat dus door De opgravingen hebben fraaie huisplatte gronden opgeleverd uit de 12e tot 13e eeuw, alsmede veel waterputten, afvalkuilen en rijk met afval gevulde greppels die de op de flank van het duin gelegen erven moesten ontwa teren. Onder het vondstmateriaal bevonden zich, door Maaike Galema inmiddels fraai gerestaureerde, kogelpotten, Paffrathpot- ten, een grijsbakkende pot, grote delen van Pingsdorf tuitkannen en een groot fragment van een reliëfbandamfoor. Bijzonder zijn de aanwijzingen voor de bewoners van de erven rond 1000. Het waren vermoedelijk 'boeren- L.-q "r- - soldaten' (milites agrarii), koningsvrije boeren die militaire taken moesten vervullen. Behalve de historische bronnen over het erf Tricht, dat waarschijnlijk teruggaat op koningsgoed, wij zen vondsten van hoefijzers, ruitersporen en lanspunten ook in die richting. De uitwerking van het onderzoek is nog in volle gang. Zutphen, Nieuwstad 69 (voormalig Cobercoterrein) De grote opgraving op het Cobercoterrein is hoofdzakelijk in 2008 uitgevoerd (zie Zutphen MoNumentaal nr. 18). Eind januari 2009 was er een 'terugkomdag' vanwege de ligging van een bakstenen structuur tegen de rand van de opgraving langs een verkeersweg. Er was toen reeds vastgesteld dat het om een grote beerput ging. Na het slaan van de dam- wanden konden we er beter bij. De structuur bleek een enorme bierbrouwoven te zijn. De oven dateert uit ca. 1400 en is in de vijftiende eeuw als beerput in gebruik genomen door de dames van het Isendoornklooster. Of de brouwoven in het klooster heeft gefuncti oneerd of in gebruik was bij een buurman die brouwer was, is niet te achterhalen. Het onderzoek is in boekvorm (90 pag. 88 afb. full color) uitgegeven: Bert Fermin en Michel Groothedde 2009. Het Kruittoren- plein. Archeologisch onderzoek naar pre historische, middeleeuwse en historische resten onder het Cobercogebouw, Nieuw stad 69 te Zutphen. Zutphense Archeolo gische Publicaties 50. Het boek kost 15,- en is verkrijgbaar bij de Zutphense boekhandels, bij www.halos.nl en bij de archeologische dienst. In het oostelijk verlengde van het Jeugdge vangenisterrein wordt een te ontdempen ves tinggracht middels een nieuwe beek verbon den met een naburige vijver. In het beektracé langs de Spittaalderkamp is een proefsleuf gegraven om te bepalen of zich ook hier sporen van een (ijzertijd)nederzetting zouden kunnen bevinden, zoals de fraaie site die in 2007 en 2008 op het westelijk ervan gelegen Jeugdgevangenisterrein werd opgegraven (zie ook ZAP 46). De sleuf bleek exact op de noordrand van de voormalige Spittaalder kamp te liggen. De hoge kamp werd middels een sloot gescheiden van het lage beekdal. Aan de hoge zijde werden enkele sporen uit de ijzertijd gevonden. Het zijn randverschijn selen van wat zuidelijker gelegen bewoning. Het beektracé komt nu iets noordelijk te liggen en fungeert dan weer als natuurlijke grens tussen kamp en beekdal. Kim van Straten 2009. Van greppel tot beek. Een proefsleufonderzoek aan de Spittaalderkamp in Zutphen. Zutphense Archeologische Publicaties 48. Een reconstructie van de brouwoven door Bert Fermin. De ingang van de stookruimte lag droog onder de weergangsboog van stadsmuur. Nieuwstad, Cobercolocatie: de helft van de brouwoven kon worden onderzocht. Dat leverde wel een fraai lengteprofiel door de structuur op. Spittaalderkamp: de proefsleuf. 3

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 3