Bouwen en behouden in Zutphen (3) Onderhoud aan de 'Bovenberg' Het onderhoud van het rijksmonument "de Berkelpoort, Berkelruïne of Bovenberg" is een van de meest opvallende projecten van dit jaar. Uitleg over welk gebouw het hier betreft is niet nodig, iedereen kent natuurlijk onze fraaie 14de-eeuwse Zutphense waterpoort. Mede naar aanleiding van het werkbezoek aan gemeente Zaltbommel (Zutphen MoNUmentaal 19) is er door de afdeling Programma's en Projecten van de gemeente gekozen voor een voor Zutphen unieke onderhoudsaanpak. A Hendrik Haafkens 1 820 1 82 5 1 830 1 835 1 840 1 845 1 850 1 855 1 860 1 865 1 870 1 875 1 880 1 885 1 890 1 895 1 900 1 905 1 91 0 Het onderhoud wordt namelijk mede bege leid door een externe bouwhistoricus (Hein Hundertmark). Hij heeft de laatste jaren veel stadsmuuronderzoek in andere bekende middeleeuwse Gelderse monumentensteden uitgevoerd. Hundertmark ondersteunt de projectleider van de gemeente (Dirk Punt) bij het bepalen van de juiste onderhouds- keuzes. Voorafgaand aan het project heeft hij een complete detail-inventarisatie van de gehele waterpoort uitgevoerd. Daarbij is tot op niveau van de voeg onderzocht welke onderdelen van de poort nog oorspronkelijk zijn. Een buitengewoon innovatieve maar wel bewerkelijke onderhoudsaanpak waarbij authenticiteit van materiaal (per steen) de lei draad bij het onderhoud is. Het onderhoud is inmiddels in volle gang. Vanaf dag één van de werkzaamheden bepaalt de restauratiegeschiedenis van de Bovenberg de aanpak van vandaag. Zo is er een duidelijke restauratiefasering gevonden. Het vooronderzoek heeft bijvoorbeeld geleid tot opvallende wetenswaardigheden over de restauratie van PJ.H. Cuypers (inmiddels 's lands meest bekende en wellicht ook meest omstreden restauratiearchitect). Ook over de restauraties van de vroege 20ste eeuw en de naoorlogse restauratie is uit het onderzoek veel bruikbare informatie gekomen. Zo wordt het inboetwerk primair verricht op foutief verwerkte zachte (funderings)stenen uit de naoorlogse tijd. Het voegwerk bleek integraal vervangen in de naoorlogse restauratie. Deze voeg moet helaas bijna integraal worden vervangen. De voeg is te hard en veroorzaakt schade aan de zachte middeleeuwse stenen. Maar daar waar middeleeuwse voegwerkres- ten aanwezig zijn worden deze natuurlijk behouden. Bij het inboetwerk wordt nauwlet tend in de gaten gehouden dat volgens het aanwezige metselverband wordt hersteld, dit om eventuele bouwsporen niet te verstoren. Inhoudelijk gaan we op de restauratie ver der niet in. We houden het spannend! De gemeente hoopt namelijk dat het buitenge woon belangwekkende onderzoek en een verslag van de restauratie wordt gepubliceerd en hoopt op initiatief en financiële steun van de Zutphense fondsen en middenstand. U kunt hiervoor contact opnemen met de bovenstaande auteur. De restauratie is moge lijk gemaakt door een subsidie van de Pro vincie Gelderland in het kader van het crisis stimuleringspakket (werkgelegenheidgelden). Zutghen 26

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 26