Wabo en monumentenzorg Twee juli Cornelis Zutphen-Mo^lmentaal Agnes Koster 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Op 1 oktober 2010 trad de Wet Algemene Bepalingen Omgevingsrecht (Wabo) in wer king. De invoering van de Wabo is een belangrijke stap in de vermindering van de regeldruk en de verbetering van de dienstver lening. Wie bijvoorbeeld een monument wil verbouwen, krijgt nu te maken met minimaal twee vergunningsaanvragen (een bouw- en een monumentenvergunning). Beiden met hun eigen criteria, procedures, ambtelijke begeleiding, afhandelingtermijnen, leges en toezichthouders. Door de invoering van de Wabo worden deze twee vergunningsaanvra gen ondergebracht in één aanvraag, met als positief resultaat één vergunning: de omge vingsvergunning. De aanvraag kan digitaal worden ingediend via Omgevingsloket online. Ook na 1 oktober 2010 biedt de gemeente Zutphen nog steeds de mogelijkheid om via een verzoek om vooradvies een plan voor te bespreken. Dit zal de uiteindelijke proce dure bespoedigen. Een goede voorbereiding waarbij een bouwhistorische verkenning of -onderzoek onderdeel uitmaakt van de planvorming, is een belangrijke eerste stap. Het inschakelen van een deskundige op het gebied van monumentenzorg is evident. Met de invoering van de Wabo geldt vanaf 1 oktober voor het behandelen van een omge vingsvergunning voor het wijzigen van een gemeentelijke monumenten een reguliere termijn van 8 weken. Dit was 16 weken. Omdat de afwegingen nog steeds complex zijn, wordt het indienen van een vooradvies bij gemeentelijke monumenten van harte aanbevolen. Voor rijksmonumenten blijft in de Wabo de huidige wettelijke termijn van zesentwintig weken in stand. De recente beperking van de adviesplicht door de Rijksdienst voor Cul tureel Erfgoed helpt mee aan een snellere besluitvorming. Deze vorm van decentralisatie vraagt echter wel om een prominentere rol van de medewerkers van monumentenzorg Zutphen en de adviescommissies in het pro ces. Een integrale advisering waarbij zowel de welstands- als de monumentale aspecten worden gewogen zal daarvoor noodzakelijk zijn. Hiervoor zal in de nabije toekomst één adviesorgaan (commissie ruimtelijke kwaliteit) worden ingesteld. Voor meer informatie over de inwerkingtre ding van de Wabo in relatie tot monumen tenzorg in Zutphen, kunt u contact opne men met team Omgeving van de afdeling Klantcontact van de gemeente. Dit team is te bereiken via het algemene telefoonnummer: 14 0575. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is het kennisinstituut voor archeologie, monumenten en cultuurlandschap. Naast kennis zet de Rijks dienst ook wetten en regels in om ons erfgoed te beschermen en te ontwikkelen. De dienst heeft een eigen website: www.cultureelerfgoed.nl. 'Hoe krijg je die onbereikbare bovenwoningen in die monumentale panden in onze winkelstraten weer in gebruik? Dat is ook de uitdaging voor Zutphen'. Ik had de column klaar over de problemen die je dan tegenkomt. Verkracht je die monumenten niet als je er zo veel woninkjes in moet maken? Waar moeten die nieuwe mensen hun auto kwijt? Kunnen ze er wel slapen met al die horecaherrie en stank? Waar moeten ze heen als de boel in de fik vliegt? Krijg je weer leegstand met die hoge huren? Ondoenlijk in onze ongelofelijk compacte binnenstad? Het was een ontmoedigend lang verhaal; ik werd er depri van. Dit ondanks het slot met het hemels toekomstperspectief voor Zutphen: Weg met die, na zessen, lege, dooie, verveloze boel! Op naar de bruisende veilige binnenstad waar bewoners elkaar kennen, waar ze elkaar tegenkomen op de prachtige daktuinen, op winkeldaken, oases van rust op prachtige monumentale hofjes. Plaatsen waar je na een warme drukke werkdag met een biertje in de hand een praatje maakt met je buurman! De problemen die je moet oplossen zijn zo immens met al die verschillende eigenaren en hun verschillende belangen. Geen goeie column. Ik nam die tekst maar mee in de trein naar Maastricht. Daar was de opening van een project van 61! woningen boven de SNS-bank aan de Markt. Daar probeerde ik er nog wat van mijn stukje te maken. Maar het was die bloedhete dag toen Nederland Brazilië versloeg in Port Elisabeth, Zuid-Afrika. Het lukte niet. Het werd een zweterige toestand afgerond met wanhoop en euforische voetbalvreugde in dat café aan de overkant na afloop van de rondleiding. Wonen boven winkels lijkt wel voetbal: jaren van voorbereiding, tegenslag, hoop en wanhoop; soms blijkt alle moeite vergeefs en is alles ineens over. Behalve kundigheid en volharding is er begeestering nodig. Begeestering die kan overslaan op mensen, zodra resultaat in zicht komt. Dat kan leiden tot het onvermoede resultaat van de eindoverwinning. Over wanhoop gesproken: na afloop van de voetbalwedstrijd was ik mijn fiets kwijt, reed mijn trein niet, kreeg ik geen taxi, werd ik gechanteerd door een conducteur, vergat ik mijn jasje en kiepte mijn shoarmabroodje op het perron. Waar gebeurd. In Maastricht is die vonk overgeslagen door een paar prachtige resultaten; 400 woningen boven winkels inmiddels. In Zutphen zitten we nog maar in de voorrondes. Imiddels is het winter; de voetbalhitte weg. Het vriest. Afgelopen december heeft het gemeentebestuur meer ruimte gegeven aan Wonen- boven- Winkels-projecten. Zal het nu beter gaan met dit project? Wereldkampioen worden is niet nodig. 25

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 25