Zo is in het kort te lezen hoeveel werk en voorbereiding er nodig is voor het behoud van de gemeentelijk waterwerken. Het herstel teruggeplaatst. Deze wijze van restaureren is nogal ingewikkeld. Het oorspronkelijke materiaal en het verband is op deze manier echter goed behouden. Ook voor de vervan ging van het zandsteen hoekblok moest een nieuwe natuursteensoort worden uitgezocht. Het verwerken van zandsteen is in Nederland namelijk niet zonder meer toegestaan. Om zonder ingewikkelde vrijstellingen te kunnen werken is als vervanging gekozen voor een Franse zandige kalksteen. De zware metalen stuwschuif was sterk verroest en niet meer gangbaar. De schuif is gedemonteerd, ont- roest en daarna werkend teruggezet. Interes sant was natuurlijk het vrijgraven van een deel van de oude gracht. De binnengracht is in 1961 gedempt van de Berkel tot en met de Boompjeswal. De gemetselde kademuren waren echter nog deels aanwezig en zijn her steld met oude stenen. Daarna is ook de heul (de spuier onder de Rijkenhage) vrijgegraven van slib en puin. Hierdoor is de stuw, de heul en een klein gedeelte van de oude Binnen gracht weer watervoerend. Het water in de gracht en de heul wordt doorgespoeld met regenwater. van het monument is mede mogelijk gemaakt door monumentensubsidies van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en het Waterschap Rijn en Ijssel. De laatste jaren is er vrij veel gerestaureerd aan deze voor Zutphen belangrijke water werken. Het herstel van de Berkelstuw, de kademuren aan de Ijssel, het Hoornwerk aan de Cabinetgracht zijn hiervan slechts enkele voorbeelden. Als je lopend of fietsend de stad uit rijdt ervaar je nu bij de Berkelstuw weer de histori sche kruising van deze waterwegen. De schip pers van de fluisterboten slaan nu natuurlijk deze fraaie attractie in hun rondvaarten niet meer over! Wellicht is deze restauratie wel een aanleiding om in de toekomst meer van deze gedempte grachten in en rondom de stad op beeldbepalende plaatsen te herstel len. 20

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 20