Bouwen en behouden in Zutphen (1) Onder deze titel zullen we u informeren over belangwekkende herstel-, en onderhouds projecten die in onze gemeente plaatsvinden. Dit keer informeren we u over het herstel van het pand aan de Oudewand39, de Berkelstuw ter hoogte van het Ruitershofje en de Berkelpoort of Berkelruïne. Zutphen-Molmen taal Het pand Oudewand 39 is een gemeentelijk monument en ligt op een beeldbepalende plek in de stad. Het bijzondere pand kent een interessante bouwgeschiedenis waarin de functies als klooster, herenhuis en gere formeerde kerk de grootste stempel op het exterieur en interieur hebben gedrukt. De restauratie van het pand is inmiddels afge rond. De herstelwerkzaamheden zijn bouw historisch gedocumenteerd door de gemeen telijk bouwhistoricus J. Krijnen. Tijdens de werkzaamheden is bijvoorbeeld een voor Zutphen uniek gespelderd plafond aangetrof fen. Middels een speciale staalconstructie die in overleg met de monumentenadviseurs is bedacht, is het plafond versterkt en behouden voor de toekomst. Belangrijk onderdeel van het herstel van het pand is de duurzame herbestemming van de eerste verdieping en de zolder tot 4 ruime appartementen. Door deze invullingen krijgt het complex een behoorlijke uitbreiding van het verhuurbaar oppervlak en daarmee meer garanties voor het behoud in de toekomst. Het herstel van het monument en de realisatie van de appartementen is mogelijk gemaakt door monumentensubsidies van de gemeente en de provincie en een wonen-boven-winkels subsidie van de gemeente. De restauratie van het pand is tenslotte aan gegrepen om te onderzoeken of de torenspits boven de entree van de voormalige gerefor meerde kerk gereconstrueerd kan worden. De eigenaar heeft het initiatief genomen om een haalbaarheidsonderzoek uit te voeren naar het herstel van de torenspits. De gemeente is daarvoor in contact getreden met het Wijn huisfonds dat heeft besloten het project te ondersteunen. Nadat in samenwerking met de gemeente de technische uitwerking plaats vond werd gezocht naar extra middelen om ook dit onderdeel van het project tot een succes te maken. De spits is inmiddels in de werkplaats voltooid en zal dit voorjaar feeste lijk op zijn plaats worden gehesen. Het gespelderd plafond dat tijdens de restauratie en verbouwing werd aangetroffen, kon dankzij een vloer versteviging behouden blijven. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen ii-n<5'flrje ,ldeljr^ 17

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 17