A Kadastrale situatie 1832 met daarin gemarkeerd de locatie van Zaad- markt 105, 107 en Pelikaanstraat 3. De blinde zijgevel van de tuinvleu- gel van Zaadmarkt 105, met het eigen adres Pelikaanstraat 3. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Het laatste deel van de Zaadmarkt kort na de reconstructie van de spits op de Drogenapstoren in 1888. De arkeltorentjes op de hoeken werden in 1891 teruggeplaatst. De bakstenen gevel van Zaadmarkt 105 is dan nog ongepleisterd. Foto collectie Stedelijke Musea Zutphen. Doorgang in Pelikaanstraat 3 met deur uit de 18e eeuw op de begane grond. Links in de hal op de achter grond was de doorgang naar Zaad markt 105. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Dwarsdoorsnede door Zaadmarkt 105. Achter de voorgevel staan twee oudere huizen met samengestelde, eiken balklagen en eiken kapcon structies. Tekening Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen de familie Schimmelpenninck, later Schim- melpenninck van der Oye, een invloedrijke Zutphense familie van bestuurders, die het complex zeker tot 1723 in hun bezit hielden. De twee oude huizen zijn in de loop van de 18e eeuw samengevoegd achter een nieuwe bakstenen voorgevel met dakschild aan de straatzijde, mogelijk in opdracht van Willem Hendrik Rouwenoord. De verdiepingshoogten werden gewijzigd om de twee oudere beuken beter op elkaar aan te kunnen sluiten. In deze periode is vermoedelijk ook een nieuwe tuin- vleugel gebouwd, nu Pelikaanstraat 3. Een lange gang op de begane grond van de markt naar achteren verbond de tuinvleugel met het hoofdhuis. De doorgang naar Pelikaanstraat 3 is naderhand dichtgemetseld maar binnen nog duidelijk herkenbaar. Rechts van het hoofdhuis staat Zaadmarkt 107, vóór 1864 in gebruik als stal en koetshuis van het complex en reeds in 1740 als zodanig genoemd. Een omschrijving van het complex uit 1824 geeft een goed beeld van het bezit in die jaren: "huis met terzyde tuin, open plaats, koetshuis Zutghen 14

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 14