A 1 820 1 82 5 1 830 1 835 1 840 1 845 1 850 1 855 1 860 1 865 1 870 1 875 1 880 1 1890 1895 1900 1905 1910 Korte Hofstraat 3 Korte Hofstraat 3 staat op de hoek met de Heukestraat en heeft een gepleisterde lijst- gevel die is voorzien van een fraaie winkelpui uit het laatste kwart van de 19e eeuw. Aanlei ding voor het onderzoek in dit pand was een verbouwing van de bovenwoning tot appar tementen, waarbij ook Heukestraat 4 en het adres Korte Hofstraat 5 werden betrokken. Het huis is onderkelderd met een gedeelte met kruisgewelven, een deel aan de straat zijde met troggewelven en - zeer bijzon der - een restant van een ouder, houten kelderplafond. Dit plafond bestond in haar oorspronkelijke opzet uit zware eiken balken die bij de zijmuren waren opgelegd op een randbalk. Om de overspanning op te vangen was in de lengte van het pand een eiken onderslagbalk toegepast die werd opgevan gen door vermoedelijk drie, eveneens eiken, stijlen5. Hiervan is nog één exemplaar aan wezig. Mogelijk bestaat er een bouwhistorische rela tie met de verdiepingsbalklaag in het achter ste deel van het pand. Tijdens de verbouwing bestond de mogelijkheid dendrochronologisch onderzoek te doen naar de ouderdom van deze enkelvoudige, eiken balklaag, waarvan het kapmoment van het hout kon worden vastgesteld op de herfst of winter van 1388. Mogelijk stamt ook de historische kapcon structie van eiken dekbalkgebinten en sporen uit deze periode. Een toekomstige dendro- chronologische datering van de kelder- en de kapconstructie zou meer kunnen zeggen over dit interessante huis. Nieuwstad 20 In dit circa achteneenhalve meter brede wit gepleisterde pand zat van 1909 tot 2008 een meubelzaak gevestigd, vanaf 1978 de firma Spit en Lula. Het huis was door middel van een in de 20e eeuw geleidelijk dichtgebouwd achterterrein verbonden met het pakhuis Hal terstraat 10. Na het stoppen van meubelzaak Spit en Lula werd het huis ontmanteld en tot op het casco gestript. De indifferente status van het pand (geen monument) maakte het onmogelijk om behoud af te dwingen van de goed bewaard gebleven gang met brede paneeldeuren met architraaflijsten en het trappenhuis met waar devolle 19e-eeuwse bordestrap, ofschoon wel een poging is ondernomen om de trap in het bouwplan in te passen. Het "schone" casco bood de mogelijkheid om een grote hoeveelheid bouwsporen te documenteren. Hieruit bleek dat aanvankelijk sprake is geweest van een smaller huis, dat met een breedte van circa zes meter echter nauwelijks benepen kan worden genoemd. Of dit het huis is dat in 1389 voor het eerst wordt genoemd6 is moeilijk te zeggen, maar gelet op de aangetroffen baksteenformaten7 van de rechter bouwmuur is dat niet onaan nemelijk. Wel is duidelijk dat links van het huis een gang dan wel steeg moet hebben gelopen. Dit blijkt duidelijk uit de positie van de kelder in de dwarsdoorsnede van het huis en wordt ook gestaafd door een melding in het kadastraal archief uit 1852 waarin wordt gesproken over een huis en erve met brede binnengang. Over het uiterlijk van het oude huis is niet veel te zeggen, maar mede aan de hand van sporen van de verdwenen zol derbalklaag kon een globale reconstructie gemaakt worden van de hoofdopzet. In of kort na 1852 zal het huis zijn huidige breedte en uiterlijk hebben gekregen. De linker bouwmuur van de oude voorganger is toen tot op de begane grond gesloopt. De sloopstenen van de muur zijn vervolgens gebruikt voor een nieuwe voor- en achter gevel alsmede voor herstelwerkzaamheden Korte Hofstraat 3. Uit de positie van de vensters in de zijgevel aan de Heukestraat is de positie van de insteekverdieping aan de achterzij de af te lezen. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Schetsmatige inkijkje in de construc tieve opbouw van Korte Hofstraat 3. In de kelder de balklaag met onder- slagconstructie, vervolgens de den- drochronologisch gedateerde ver diepingsbalklaag uit 1388 en erboven de zolder met de gebinten van de kapconstructie. De achterzijde van de lijstgevel van uit de Heukestraat. Behouden geble ven eerste trede van een vermoede lijk 17e-eeuwse trapgevel met klezoortjes als hoekverband. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Zutphen 12

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 12