0 1 2 0 4b inffni»«WWfpPBWi -> 6 7 1 o i 2 Zutphen-Molmen taal - till i-t N 11 .-(1 +i t.Hi tirfrjrmjif jirrrji rn Mitjmi Tekening van de Burgemeester Dijckmeester-bijl. Maatbalk 2 cm passende vuurstenen klingen die van een bijl waren gemaakt. De oorspronkelijke vorm is niet meer reconstrueerbaar. Het tweede exemplaar was een geslepen bijltje van dia baas (91 x 58 x 28 mm). Ook dit is officieel een bijl van het rechthoekig type, die echter eveneens "ovale trekjes" heeft. Bijzonder is dat de snede van de bijl vlak is afgeslepen7. Volgens Fred Brounen (Rijksdienst voor Cultu reel Erfgoed) zou dit het gevolg zijn van een volksgeloof dat van de middeleeuwen tot in de achttiende eeuw bestond dat het slijpsel van deze "donderbeitels" zou helpen tegen allerlei kwalen. Een laatste bijl valt eigenlijk buiten het rijtje: het gaat om een bronzen bijltje van 6,5 x 2 cm (Neêrlands kleinste!) dat door Erik Lam- mers werd gevonden in een oude Berkelaf- zetting bij de Kleine Omlegging.8 Het gaat om randbijl. De datering ligt in de Midden Bronstijd. In totaal zijn er in Zutphen dus vier vuurste nen, twee stenen en één van onbekende steensoort vervaardigde bijlen gevonden. Ze zijn allen gevonden op zandkoppen. Het bete kent dat er in Zutphen dus aardig wat activi teit was in het Neolithicum - zij het overigens niet meer dan in plaatsen in de omgeving. Ondanks dit redelijke aantal neolithische bij len is er vreemd genoeg verder weinig bekend over het Neolithicum binnen de gemeente. In de Ooyerhoek werd een Swifterbant-site opgegraven (Vroeg Neolithicum), inclusief wat aardewerk en met - jawel- gekapte bomen die mooi bewaard zijn gebleven in de natte ondergrond. Op de Looërenk en de Ooyerhoek werden enkele trapeziumspitsen (vuurstenen pijlpunten) verzameld,9 die ken merkend zijn voor het Late Mesolithicum én het Vroege Neolithicum. Het grootste zwarte gat in de geschiedenis van Zutphen is het Midden Neolithicum. Er zijn geen vindplaatsen bestaande uit meer dan een losse bijl uit deze periode bekend. Er is nooit één Trechterbekerscherf gevonden. Dit is wellicht te verklaren uit het feit dat Zut phen in deze periode buiten het areaal van de Trechterbekercultuur lag. Dat zou correspon deren met het ontbreken van voorbeeldige rechthoekige vuurstenen bijlen. Er is echter ook nooit Vlaardingen-achtig aardewerk gevonden (geassocieerd met de ovale bijlty pen). Dit zou te maken kunnen hebben met de slechte herkenbaarheid van dit onversierde aardewerk. Voor een zekere datering zijn gro tere potfragmenten nodig, maar die zijn tot nog toe nog nooit gevonden. Het Late Neolithicum is wel vertegenwoor digd. In Leesten werd een Enkelgrafbegraving gevonden, althans een standvoetbeker met golfband (2700-2000 v.C.). In Leesten en de Looërenk werden pot- en klokbekerscherven gevonden in kuilvullingen, en werden er twee Beide zijden van de vuurstenen bijl. Foto's bureau archelogie - gemeente Zutphen crematiegraven uit de Klokbekertijd (2400 1900 v.C.) gevonden, maar zonder klokbe keraardewerk. De vondst van de bijl heeft meteen invloed gehad op de archeologische verwachtings- kaart. Het Deventerwegkwartier is archeo logisch nog zo goed als terra incognita. Een echte opgraving heeft hier nog nooit plaats gevonden. De bijl toont echter aan dat ook hier prehistorische nederzettingssporen zijn te verwachten. Literatuur: Fermin, H.A.C. 2008: Steentijd. In: H.M.P. Bouw meester, H.A.C. Fermin M. Groothedde (red.): Geschapen landschap. Tienduizend jaar bewoning en ontwikkeling van het cultuurlandschap op de Looë renk te Zutphen (BAAC-rapport 00.0068), (Zutphen en Den Bosch) p.43-84 Fermin, H.A.C. M. Groothedde 2006: Activiteiten van de archeologische dienst Zutphen in 2006. Hunnepers, p.23-33 Groothedde, M. 1989: Steentijd in Zutphen. Oud Zutphen. p. 89-92 Groothedde, M. 1999: De nederzettingsontwikkeling van Zutphen voor het jaar 1000. In: M.Groothedde et al. (red.): De Sint-Walburgiskerk in Zutphen. Momenten in de geschiedenis van een middeleeuw se kerk (Zutphen), p. 9-30 Kleij, G. van der 1996: Het vuursteen in de Ooyer hoek. In: M. Groothedde (red.): Leesten en Eme. Archeologisch onderzoek naar verdwenen buur schappen bij Zutphen. (Zutphen), p. 19-32 Kleij, G. van der 1996: Een graf uit de Nieuwe steentijd? In: M. Groothedde (red.): Leesten en Eme. Archeologisch onderzoek naar verdwenen buur schappen bij Zutphen. (Zutphen), p. 33-36 Schut, P 1991: Een inventarisatie van neolithische bijlen uit Gelderland, ten noorden van de Rijn. Nederlandse Archeologische Rapporten 11 Schut 1991 Van der Kleij 1996, Groothedde 1989 Jaarverslag van de gemeente Zutphen 1942 Van der Kleij 1996, Groothedde 1989 Groothedde 1999 Fermin 2008 Fermin 2008 p. 55, 74 Fermin Groothedde 2006 1 Vander Kleij 1996, Fermin 2008 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2010 | | pagina 9