Oude boerderijen Wederopbouwboerderijen 1 820 1 82 5 1 830 1835 1 840 1 845 1850 1855 1860 1 865 1 870 1 875 1 880 1 890 1 895 1 900 1 905 1910 Erf behorend bij de tot woning getransformeerde boerderij Driesteek 4 met een erfindeling met gazon, borders en terrassen. Foto Peter Boer - Arcx De aangetroffen waardevolle bebouwingska- rakteristieken zijn thematisch gerangschikt in een uitgebreide rapportage. Daarbij komen zowel interieur, exterieur als bijgebouwen aan de orde. Het overzicht is vooral bedoeld als voorbeeldenboek dat op een toegankelijke wijze inzichtelijk moet maken welke onderde len het kwetsbaarst zijn en bij verbouwingen en transformaties extra aandacht verdienen. De volledige rapportage is te verkrijgen via www.zutphen.nl/projecten/stuit Het waarschijnlijk uit de 17de eeuw daterende Greffel (Holtmaatweg 6) is een voorbeeld van een grote oude boerderij waarvan zowel het woon- als het bedrijfsgedeelte zeer gaaf bewaard bleef. Ook de in de 19de eeuw aan gebouwde schuur verkeert nog vrijwel in de oorspronkelijke staat. In de voorgevel is een gevelsteen met het opschrift M t. J Dv dS 1886 aangebracht. In dat jaar werd het woongedeelte aan de linker zijde uitgebreid, nadat vijf jaar eerder de boerderij al ingrijpend gemoderniseerd en uitgebreid was. Het woongedeelte van de T-huis boer derij heeft twee aparte kelders, waarvan de rechter onder de opkamer het oudst is. In het centrale woonvertrek bleef de monumen tale schouw met hangboezem bewaard. De vuurplaats is rijk versierd met gedecoreerde tegels. De achterwand van het hoofdvertrek wordt gevormd door een voormalige bed- stedenwand waarin ook een servieskast is opgenomen. De bedsteden hebben bij een verbouwing plaats moeten maken voor een trap naar de zolder. Vanaf dat moment waren er aparte slaapkamers voor de boerenfamilie en sliep men in ledikanten. Het complex aan de Vierakkersestraatweg 9 is in 1905 gebouwd als boerderij met een aangebouwde kleermakerswerkplaats. De gebouwen zijn zeer zorgvuldig vormgegeven. De daken hebben ruime overstekken met geprofileerde windveren en makelaars en voor de vensters hangen nog de oorspronkelijke vensterluiken. Typologisch zeer bijzonder voor het oosten van ons land is de toepassing van een zogenaamde middenlangsdeel met de bedrijfsdeuren in de zijgevel. Omdat tegen de achtergevel enkele varkenshokken gesitueerd waren, bestaat de indruk dat aanvankelijk de landbouw niet het hoofdmiddel van bestaan was. Het aangebouwde kleermakersatelier wijst ook in deze richting. Vordenseweg 29 is een voorbeeld van een eenvoudige boerderij die gebouwd is in 1913. Kort na de bouw is het woongedeelte uitgebouwd met een zijkamer. Ondanks een aantal redelijk ingrijpende verbouwingen bleef de oorspronkelijke structuur toch nog goed afleesbaar. Het woongedeelte heeft een driedeling met aan de voorzijde een opkamer, haard en slaapkamer, waarbij opge merkt dient te worden dat de muur tussen de opkamer en de haard uitgebroken is. Het bedrijfsgedeelte is in 1960 een stukje naar achteren verlengd en in 1972 is de vensterin deling van de voorgevel veranderd. In 1979 is het bedrijfsgedeelte aangepast en gedeeltelijk bij de woning getrokken. Op het erf staat een rijke schakering aan bijgebouwen, waarvan de gemetselde varkensschuur aan de achter zijde, die gebouwd zal zijn omstreeks 1930, het opvallendst is. In deze schuur bleef de oorspronkelijke indeling met varkenshokken en een paardenstal met ruif bewaard. Bij gevechten voorafgaand aan de bevrijding van Zutphen in het voorjaar van 1945, zijn een aantal boerderijen in het gebied verwoest of beschadigd. De wederopbouw daarvan 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2010 | | pagina 4