Kijkje over de Stadsmuren De gemeente Zutphen gaat in 2010 verder met groot onderhoud en restauratie van haar stadsmuren. Eind dit jaar zullen hiervoor de plannen en budgetten worden vastgesteld door het college van burgemeester en wethouders. Het onderhoud en beheer van de gemeentelijke monumenten wordt begeleid door eigen specialisten. H 1H endrik Haafker -■ - -.• .-a,--. I. Wj?V ','M-.'..,-.-'-yI.;,w In 2009 werden door de heren Punt en Jebbink onder anderen de volgende onder- houdsprojecten van Zutphense monumenten begeleid: - voegwerk Drogenaptoren; - totaalrestauratie Wijnhuistoren; - schilderwerk en restauratie poortgebouw Openbare begraafplaats; - schoonmaken en verwijderen van begroeiing op de Berkelruine - (waterpoort); - onderhoud oude stadhuis 's Gravenhof 1 Gezien de omvang van het geplande onder houd is er ter voorbereiding van het project gekeken naar mogelijkheden om ervaring uit te wisselen met andere gemeenten. Op uitno diging van monumentenzorg Zaltbommel is er op 19 juni j.l. een bezoek aan deze Gelderse stad gebracht. Men is hier al een aantal jaren bezig met een omvangrijk stadsmurenproject. De stad heeft hiervoor tot nu toe ongeveer 3 miljoen euro geïnvesteerd. Grote delen van de stadsmuur die in particulier bezit waren, zijn aangekocht voor een symbolisch bedrag (1 euro) en op kosten van de gemeente gerestaureerd. Doel van deze investeringen is het behoud van grotere en meer samenhangende delen van de oude stadsmuur. Het beeld van en op de stadsmuren is niet allen vanaf het openbaar gebied maar ook vanuit de achtertuinen van Zaltbommel enorm verbeterd. Een belangrijk onderdeel van het project is het verzamelen, bundelen en publiceren van bouwhistorische kennis over de 14de-eeuwse verdediging van Zaltbommel. Voor het gehele project is dan ook een project-bouwhistoricus aangesteld. De bouwhistoricus (H. Hundertmark) heeft tijdens het project van planvoorbereiding tot en met de uitvoeringsbegeleiding een belangrijke rol gekregen. Het werd tijdens de werkbespreking vooraf al snel duidelijk dat het restauratiebeginsel 'behoudgaat voor vernieuwing' nauwgezet is gevolgd. Er is nauwelijks gebruik gemaakt van reconstructie, er is vooral hersteld. Er zijn op een deel van de stadsmuur bijvoorbeeld vier verschillende muurafdekkingen te zien, omdat deze herkenbaar aanwezig waren is dit niet gewijzigd. Waar geen resten meer aanwezig waren en slechts de fundering restte, is er gekozen voor een contourherstel met duidelijk herkenbare eigentijdse vormgeving. Na ontvangst in de stad is er onder begeleiding van de gemeentelijke monumentenadviseur mevr. M. Sanders, 14

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2010 | | pagina 14