Resultaat Zutphen-Molmen taal 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 van de aanwezige kennis en deskundigheid bij de gemeente de kwaliteit van een bouw plan (én het monument) aanzienlijk worden verbeterd. In een aantal gevallen is een pand aangewe zen ondanks de bezwaren van de eigenaar. De algemene belangen van het beschermen van het monument wegen daarbij zwaarder dan de individuele belangen van de eigenaar. Op dit moment zijn nagenoeg alle panden aangewezen. Alleen het pand Raadhuissteeg 6 is nog niet aangewezen. De eigenaar van Raadhuissteeg 6 kon niet instemmen met de aanwijzing omdat er op dit moment geen geld beschikbaar is voor onderhoud of restauratie. Met de eige naar is afgesproken dat er voorlopig wordt gewacht met het aanwijzen van het pand totdat er weer geld beschikbaar is. Verwacht en gehoopt wordt dat de gemeenteraad begin 2010 weer geld beschikbaar stelt voor onderhoud en restauratie van (gemeentelijke) monumenten. Tegen het daadwerkelijke aanwijzingsbesluit is alleen door de eigenaar van het pand Beuker- straat 5 bezwaar gemaakt. Dit bezwaar loopt op het moment van schrijven nog. Er wordt geprobeerd om samen met de eigenaren tot een oplossing te komen die voor beide par tijen acceptabel is. De inventarisatie heeft tot nu toe 71 nieuwe monumenten opgeleverd. Van deze panden kan het behoud van de aanwezige monu mentale waarden beter worden gewaarborgd nu deze panden de status van gemeentelijk monument hebben. Toch is het behoud en het verbeteren van de kwaliteit van monumenten vooral afhankelijk van de bereidwilligheid van de eigenaren van monumenten. Deze inventarisatie heeft aan getoond dat de meeste eigenaren dit inzien en ook het beste voor hebben met 'hun' monument. Het beschermen van monument is echter ook in het (algemeen) belang van de gemeente Zutphen. De monumentale binnenstad trekt jaarlijks vele toeristen die vooral komen van wege de bijzondere monumenten en beziens waardigheden. Monumentenzorg is dan ook iets wat de gemeente samen met de eigenaren moet doen. Hieraan wordt onder andere vormgege ven door een intensieve begeleiding bij bouw plannen en het beschikbaar stellen van kennis van monumentenzorg. Daarnaast kost het behouden en verbeteren van een monument veel geld. Een financiële bijdrage vanuit de gemeente in de vorm van een subsidie of een lening kan soms doorslaggevend zijn voor een eigenaar om een renovatie of restauratie wel of niet uit te voeren. Vanuit dit oogpunt is het jammer dat de eigenaar van het pand Raad huissteeg 6 niet is overtuigd van een aanwij zing alleen omdat er vanuit de gemeente (op dit moment) geen geld meer beschikbaar is. Geconcludeerd kan worden dat deze inven tarisatie een succes is en de deur opent naar nieuwe inventarisaties in bijvoorbeeld de Nieuwstad, de Spittaalstad of op de Mars. Ook hier bestaat het vermoeden dat er in de panden nog veel onontdekte monumentale waarden te vinden zijn! 1 Engelsing, R.A.H. (red.), Monument en rendement, Arnhem z.j. (rapport i.s.m. gemeente Arnhem, RdMz, NRF Bouwtechnisch Adviesbureau Croes Nijmegen), 20 De rijk vormgegeven dakkapel van het pand Beukerstraat 5. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 13

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2010 | | pagina 13