Aanwijzingsprocedure Besluitvorming 1820 1825 1830 1835 1840 1845 1850 1855 1860 1865 1870 1875 1880 1 1890 1895 1900 1905 1910 De inventarisatie is destijds ingezet met het doel om onbekende cultuurhistorische waarden boven tafel te krijgen en deze te beschermen voor het nageslacht. De status van gemeentelijk monument is één van de instrumenten die hieraan kan bijdragen. De monumentenstatus waarborgt (tot op zekere hoogte) het behoud van de waardevolle cul tuurhistorische waarden en geeft tevens de mogelijkheid tot subsidiëring van restauratie en renovatie. Halverwege 2008 is de aanwijzingsprocedure voor deze 72 panden gestart. Om ook de belangen van de eigenaren en gebruikers van deze panden te kunnen betrekken bij een aanwijzingsbesluit zijn alle betrokkenen schriftelijk op de hoogte gesteld van het voor nemen om hun pand aan te wijzen en zijn zij in de gelegenheid gesteld om hierop een reactie te geven. In totaal hebben 24 personen hiervan gebruik gemaakt. De reacties waren zeer divers. Een aanzienlijk deel reageerde positief. Zo gaven enkelen aan 'zeer vereerd' te zijn dat de gemeente in hun pand een monument zag. ving en werden hierop aanvullingen gegeven. De Lutherse kerk is op verzoek van het kerk bestuur nogmaals bezocht om zo 'de puntjes op de i te zetten'. Hieruit volgden enkele aan vullingen op de redengevende omschrijving. Van de Lutherse kerk was overigens al langer bekend dat deze waardevol was. De veron derstelling was dat dit pand al de status van Rijksmonument had, echter gold dit alleen voor het aanwezige orgel. Daarom is in deze inventarisatie het gehele pand aangewezen als gemeentelijk monument. Een aantal eigenaren waren (helaas) negatief en zagen slechts de beperkingen van een monumentenstatus. Van onder andere de panden Hagepoortplein 4A en Beukerstraat 5 werd de aanwezigheid van monumentale waarden betwist. De eigenaren van beide panden konden echter niet gemotiveerd aangeven waarom het onderzoek van de gemeente onjuist was. Beide eigenaren vrees den dat door een monumentenstatus het pand moeilijker te exploiteren zou zijn. Een monumentenstatus betekent echter niet per definitie een beperking in het gebruik. Of het exploiteren van een monument lastiger is dan het exploiteren van een pand zonder status is moeilijk aan te tonen. Als we kijken naar recente voorbeelden dan laat de prak tijk een ander beeld zien. Onder andere het eerder genoemde pand Beukerstraat 12 maar ook het pand Beukerstraat 85 bewijzen het tegendeel. Ook uit de geringe leegstand in de Zutphense binnenstad blijkt dat een monu mentenstatus in ieder geval geen negatieve effecten heeft op de verhuur- of verkoopbaar heid van een pand. Er zijn zelfs onderzoeken waaruit blijkt dat panden met een monumen tenstatus meer waard zijn1. De meeste (negatieve) zienswijzen konden worden opgelost in goed overleg met de eigenaren. Zo werd de eigenaar van het pand Bakkerstraat 20-22 na een overleg met de gemeentelijk bouwhistoricus overtuigd van de (monumentale) waarden in zijn pand. Gebleken is dat eigenaren vaak denken dat een monumentenstatus betekent dat er helemaal niets meer mogelijk is in of aan een pand. Vaak is er echter meer mogelijk dan men denkt. Het behoud (en versterken) van de monumentale waarden is daarbij lei dend. Door intensieve begeleiding vanuit de gemeente kan in nagenoeg alle gevallen een voor beide partijen acceptabel bouwplan wor den gerealiseerd. Bovendien kan met behulp Voor anderen was de aanwijzing een bevesti ging van hun vermoeden over de aanwezig heid van monumentale waarden in hun pand. De eigenaar van het pand Bernhardsteeg 3 stuurde zelfs aan op een 'zo spoedig moge lijke aanwijzing', dit pand is (vanzelfsprekend) als eerste aangewezen. Niet iedereen was gelijk positief. Een aantal eigenaren, waaronder de eigenaren van de panden Raadhuissteeg 8, Beukerstraat 12 en Beukerstraat 26 wilden eerst een gesprek over de voor- en nadelen van een aanwijzing. Deze gesprekken hebben plaatsgevonden waarna de eigenaren akkoord zijn gegaan met de aanwijzing. De eigenaar van het pand Beu kerstraat 12 gaf zelfs aan dat de aanwijzing perfect past binnen zijn plan om dit pand te verbouwen en als winkelruimte te verhuren. Kort na de aanwijzing is dit pand dan ook met monumentenvergunning verbouwd en daarna verhuurd (aan de Zuivelhoeve). Dit gerestaureerde pand is een aanwinst voor de Zutphense binnenstad en een bezoekje waard. In een aantal gevallen werden er kritische noten geplaatst bij de redengevende omschrij- Het orgel van de Lutherse kerk aan de Beukerstraat was reeds rijksmonument. Naar aanleiding van de uitkomsten van de inventarisatie is het kerkgebouw aangewezen als gemeentelijk monument. M Lutherse kerk Foto's Peter Boer - Arcx 12

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2010 | | pagina 12