Kruideniers op de Mars "Op de Kaart" thema Open MonumentenDagen 2009 Cornelis Zutphen-Molmen taal In Bristol was het. Met vrouw en kinderen liep ik koukleumend en wat verveeld op tweede kerstdag uit te buiken na het kerstmaal de avond ervoor. En opeens was het daar, een oude gedachte verwezenlijkt. Met onregelmatig glooiende rooilijnen, net als in de binnenstad van Zutphen, maar dan eigentijds in fraai golvend beton en staal, ontworpen met durf en fantasie: het Cabott Circus winkelcentrum. Het concrete bewijs dat het nog steeds kan worden gemaakt. Een plek waar iedereen wil zijn! De omzet van de winkels daar is het dubbele van de prognoses, zo blijkt. Het kan dus! Als je dat vergelijkt met de laatste plannen voor de Mars.Begin vorig jaar hadden we nog drie fraaie modellen waaruit democratisch gekozen kon worden. Het model met reconstructie van het Noorderhaven-water won het. Aansluiting met dat van de Grote Gracht. Niet verkeerd. Water, wat kun je niet met water doen? Maar wat gebeurt er? Planaanpassing! Het water wordt teruggebracht tot een jachthaventje met flink wat meters aanlegsteiger. Daar kunnen flink wat luxe boten aanliggen die goed liggeld opbrengen. Straks kunnen we met zijn allen tegen een zee van die polyester masten opkijken. We zijn bedrogen. We kiezen voor een model met zeg maar het cijfer 8, maar wat terugkomt krijgt van mij een 3! Een wijk waar je straks in je auto gas geeft om snel weer weg te zijn. De ruimte is keurig met de liniaal in nette efficiënte blokjes verdeeld. Elke vierkante meter kan door de kruideniers worden verkocht. Dit is het pakken van de zekere winst op de korte termijn. De boekhouders aan de macht! Of laat Zutphen zich ringeloren door de projectontwikkelaars? Deze mensen rekenen denk ik met de standaard vierkantemeterprijzen, uitgaande van 50 of 100 jaar; en dan slopen maar weer. Er wordt door die mannen de truc toegepast waarbij de waarde van alle ruimte wordt gerekend tegen peperdure woningbouw-vierkantemeterprijzen. Zo wordt elk alternatief onbetaalbaar. Maar je creëert zo wel de achterbuurten van de toekomst. Zo dichtbij is het voorbeeld hoe het ook kan: nog steeds na 600 jaar is daar de binnenstad van Zutphen, de plaats waar iedereen wil zijn; afschrijving: nul! Met iets meer lef creëer je een mooie eigentijdse tegenhanger van de binnenstad van Zutphen, die niet over 70 of 100 jaar hoeft te worden afgebroken. Neem die eigenaar van de nieuwe winkel op het voormalige Cobercoterrein. Daar komen in de winkel twee enorme blokken middeleeuwse stadsmuurfundering in de winkel te staan. Iemand zei: kost dat niet veel winkelruimte? Nee dus. Geen vierkantemeterdenken hier. Die eigenaar beseft dat de waarde van de overige ruimte hierdoor juist toeneemt. Architect Grotenbreg zegt iets vergelijkbaars in de Stentor van 17 februari j.l. Architecten van Zutphen verenigt u! En alsjeblieft bestuurders, pik niet alles en investeer met durf in verbeelding en schoonheid. Ook in 2009 zal Zutphen deelnemen aan de "Open Monumentendagen" op 12 en 13 september. Het comité Open Monumenten dagen Zutphen is al weer volop bezig om rond het thema "Op de Kaart" een invulling voor een breed publiek te verzorgen. Rond leidingen, tentoonstellingen, een bezoek aan de Historische (Hout-)Haven, Lego-bouwen voor kinderen, een amateurkunstwedstrijd, een lezing over vervoer en het vertonen van historische films etc. zullen onderdeel van het programma uitmaken. Ook uw inbreng met films, foto's, verhalen, openstelling van uw pand en dergelijke kunnen een onderdeel vormen voor de komende editie van de OMD. Voor ideeën en wensen kunt u kontakt opne men met Ab Braakman (tel.:0575-587302 of a.braakman@zutphen.nl). Zutphen op de kaart van Blaeu uit 1649. 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 9