De stadsmuur in de nieuwbouw A In 1616 werd door de vleugel van het Isendoornklooster een nieuwe uitgang van de stad gemaakt: de Nieuwe Nieuwstadspoort. De poort werd in 1872 gesloopt. Geheel links is nog net de in 1856 gebouwde manege te zien. Tekening door Van der Worp, tussen 1856 en 1872. kazerne in een van de kloostergebouwen uit breidden tot een enorm complex gebouwen. Vermoedelijk kort na 1854 is de middeleeuw se kloostervleugel gesloopt. Op het Coberco- terrein komt een manege voor de cavalerie. In de 20ste eeuw heeft Van Gent en Loos een vestiging aan de huidige Stationsstraat en in 1938 wordt de eerste fase van het Coberco- pand gebouwd. Uit deze postmiddeleeuwse periode is betrekkelijk weinig teruggevonden omdat de bovenste meter van dit terrein in de 20ste eeuw zeer vergraven was. Een nog geheel intacte bakstenen waterput dateerde in elk geval uit de 17e eeuw en was tot in het begin van de 20ste eeuw in gebruik. Er zijn twee afvalputten gevonden uit de 17e en 18e eeuw, maar waaraan ze zijn toe te schrijven is niet duidelijk. Buiten de stadsmuur is een bakstenen riool aangetroffen uit de 18e of 19e eeuw. Met de nieuwbouw zal het verleden ter plaatse niet helemaal uitgewist zijn. Een deel van de stadsmuur zal in het nieuwe gebouw terugkeren. Op 27 januari 2009 zijn twee fragmenten van elk 30 ton uit de bouwput getild om over een half jaar weer herplaatst te worden op de begane grond van het gebouw. Het verdere verloop van de stadsmuur zal in het interieur in de vloer en buiten in het plaveisel worden gevisualiseerd. Dit project is een onderdeel van een groter project om de stadsmuur op allerlei creatieve manieren in het moderne stadsbeeld terug te brengen. Tot de herplaatsing zijn de muurfragmenten nog te zien in de overliggende tuin van het Baudartiuscollege. 27-01-2009: de stadsmuur wordt na bijna 700 jaar van zijn plaats getild. Zutghen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 8