Het Isendoornklooster A De kadastrale minuutkaart van 1823 geprojecteerd op de huidige topografi sche situatie. In lichtgrijs de gebouwen van het Isendoornklooster, in don kergrijs de stadsmuur en de opgegraven westvleugel van het klooster. Op de voorgrond de kelder van de westvleugel van het Isendoorn- klooster, op de achtergrond de stadsmuur. van de drie grachten is op het terrein terug gevonden. Een beschoeiingsmuur van de tweede gracht kwam ook aan het licht en 'past' aan de beschoeiingsmuur die in 2005 in de fietsenkelder voor het station is gevonden. De twee buitenste grachten zijn gedempt in 1612. De binnenste gracht, de oudste dus, werd pas in de loop van de 18e en 19e eeuw gedempt met puin van de sloop van de stads muur. Zelfs een enorm brok metselwerk van de weergang (ca. 20 ton) werd op de gracht bodem aangetroffen. Ook de 80-jarige oorlog zal tot herstellingen aan de stadsmuur hebben geleid. In 1572 en 1583 hebben de Spanjaarden deze noord muur van Zutphen flink beschoten. In 1583 komen de Spanjaarden zelfs de stad binnen in de buurt van de Kruittoren. Daarna moest de muur weer snel hersteld worden, klaar voor de volgende belegering. Dat verklaart moge lijk de diverse partijen gebruikte stenen. Men had haast. Rond 1400 was het opgravingsterrein binnen de muur vrijwel onbebouwd. Het gebouw met de lemen vloeren was reeds een halve eeuw verdwenen. Op dit terrein kon zich rond 1400 een klooster vestigen. Het begon als een huis voor devote vrouwen die de leef- regels van de Moderne Devotie naleefden. In de loop van de 15e eeuw werd het een echt convent in de derde orde van Sint Franciscus. De kapel was gewijd aan Maria Magdalena. In de volksmond heette het con vent het Isendoornklooster, naar een van de begunstigers. Alhoewel de hoofdbebouwing net iets oostelijker lag, strekte het klooster terrein zich uit tot aan de Kruittoren. In de opgraving is de westelijke vleugel van de hoofdbebouwing aangetroffen. Deze vleu gel was deels onderkelderd, de kelder was voorzien van fraaie kruisgewelven. Het niet onderkelderde deel was mogelijk een latrine. Al voor de bouw van dit gebouw lag er een De kelder van de westvleugel van het Isendoornklooster. Links de aanzet van het kruisgewelf en rechts de keldertrap. De ruimte werd vermoedelijk in 1854 volgestort met slooppuin. Aanzet van het kruisgewelf van de kelder onder de kloostervleugel. Zutghen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 6