yj ó- - Zutphen-MotJHlmentaal De achterzijde van de deur na conservering met het hulpframe reeds gemonteerd. De deur is gemaakt van vier gekloofde eiken planken. Foto Michiel van den Ent - Zutphen Na een tweetal maanden was de deur volle dig geacclimatiseerd. Om de desintegratie van de aangetaste plekken te stoppen is ervoor gekozen om de deur te impregneren. Dit is gebeurd met een kunsthars (acrylaathars) opgelost in terpentine. Om dit mogelijk te maken is een tijdelijk bad getimmerd met lage opstaande randen waarin de oplossing werd gegoten en waarin de deur werd gelegd. Na de impregnatie is de deur plaatselijk met een kwast extra geïmpregneerd en kon de deur drogen. Terpentine verdampt zeer lang zaam en het drogen duurde dan ook zeker een maand. De nabehandeling bestond na droging uit het verwijderen van de overtollige kunsthars aan de oppervlakte. Interessant was dat tijdens de impregnatie bleek dat de deur geschilderd is geweest in de kleur dodekop rood, verf met pigment op basis van ijzeroxide. Restanten van deze kleurafwerking kwamen door de verzadiging met terpentine in de oplossing duidelijk naar voren, met name waar de verdwenen regels tussen de stijlen aan hebben gesloten op de ondergrond. Om de deur met name op de kwetsbare randen en hoeken te beschermen en zo het object makkelijk te kunnen verplaatsen en De deur na conservering. Foto Michiel van den Ent - Zutphen tentoon te stellen, is een roestvast stalen frame gemaakt dat in kleur werd gespoten. Dit frame is aan de achterzijde van de deur met schroeven bevestigd. De gerestaureerde deur is inmiddels weer terug op het adres waar hij is gevonden en door opstelling in de etalage van het pand Houtmarkt 63 ook vanaf de straat te bewonderen. Detail van de voorzijde met de afdruk in het hout van de verdwe nen ringvormige klopper. Foto Michiel van den Ent - Zutphen Inhoudelijk werd gebruik gemaakt van het verslag van de restauratie.; Ent, Michiel van den, Conservering van een gotische deur Restauratie rapport, Zutphen maart 2009. Dit is gelet op het toepassen van gesmede spijkers waarschijnlijk voor 1850 gedaan, maar het is ook mogelijk dat de deur bij een grote verbouwing in 1868 als kolenschot werd vastgespijkerd. tafe Detail van de voorzijde met de zwaluwstaartverbinding van de middenstijl met de bovenregel. Foto Michiel van den Ent - Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 3