Restauratie "gotische deur" Recent is de restauratie voltooid van de "gotische deur" waarover wij in het vorige nummer van Zutphen MoNUmentaal reeds berichtten. Deze deur werd vorige zomer aangetroffen in de kelder van Houtmarkt 63. De restauratie van deze bijzondere vondst is uitgevoerd door meubelrestaurator Michiel van den Ent en had een conserverend karakter1. Verwering en schade zijn niet weggerestaureerd; uitgangspunt was behoud van materiaal en patina zodat de deur ook in de toekomst nog als bron van informatie bestudeerd kan worden. Jeroen Krijnen J11h Omdat de grote cultuurhistorische waarde van de deur vrijwel meteen werd herkend en het pand waarin de vondst werd gedaan ten tijde van de ontdekking volop in verbouwing was, is eerst de aandacht gericht op het ver plaatsen van de deur naar een meer veilige omgeving. De slechte technische staat maakte een ingreep noodzakelijk om de deur te kunnen behouden. Met dit oogmerk is de deur op zo kort moge lijke termijn uit de kelder waar de deur zich bevond, overgebracht naar het restauratie atelier. Hierbij werd omzichtig gewerkt; het hout was aan de keldervloerzijde (de deur lag op zijn kant) deels vergaan en zeer kwetsbaar. De deur was met diverse gesmede spijkers2 direct in de muur vastgespijkerd, die één voor één met een kleine slijptol moesten worden losgeslepen. Eenmaal los werd de oude deur op een andere deur gelegd die als transportmiddel kon dienen en het geheel met kunststoffolie omwikkeld om het transport niet bloot te hoeven stellen aan grote klimaatschom melingen. Op de plaats van bestemming, de kelder van het restauratieatelier, is de deur in eerste instantie op twee schragen gelegd. Na een week is de folie verwijderd om behalve de temperatuur ook het vochtig heidspercentage van de deur en de kelder van het atelier gelijk te laten vallen. De lucht vochtigheid op de vondstlocatie in de kelder van Houtmarkt 63 was namelijk aanmerkelijk hoger dan in de kelder van het restauratieate lier. De deur kon zo langzaam drogen zonder het gevaar van krimp en daarbij horende scheurvorming. De deur nog in situ, de kelder van De deur tijdens impregnatie in de speciaal vervaardigde impregnatiebak in Houtmarkt 63-63a. de kelder van het restauratieatelier aan de Oude Wand. Foto Hans Piena - Zutphen Foto Michiel van den Ent - Zutphen 2

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 2