Boerderijen buiten Zutphen Wat gaat het opleveren? Zutphen-Molmen taal Jeroen K rijnen Zutphen staat te boek als monumentenstad, zeker in de zomer trekt de binnenstad vele toeristen en bewoners uit de stad en regio. Door de nadruk op de binnenstad zou men bijna vergeten dat de stad ook een buitengebied heeft waar diverse interessante boerderijen te vinden zijn. Over het merendeel van deze historische agrarische gebouwen is niets of nauwelijks iets bekend. De gemeente Zutphen wil hierin verandering brengen. Een fraaie T-boerderij in het STUIT-gebied: Hekkelerdijk 8 Zutphen. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Aanleiding is de ontwikkeling van het stedelijke uitloopgebied (STUIT), het gebied grenzend aan de provinciale rondweg, waarvan de verwachting bestaat dat er in de toekomst meer gerecreëerd gaan worden. Parallel aan de toenemende recreatieve functie wil Zutphen in de ontwikkeling van het STUIT-gebied cultuurhistorie gebruiken om de identiteit van het gebied beter zichtbaar te maken. Om te weten wat de aanwezige cultuurhistorische elementen zijn is onderzoek nodig. De komende periode worden daarom in opdracht van de gemeente Zutphen door een bureau diverse boerderijen bezocht. Hierbij wordt aangehaakt aan het erfbeplantingsproject. Een advies voor erfbeplanting voor het boerenerf is namelijk moeilijk los te zien is van de aanwezige bebouwing op het erf. Denk bijvoorbeeld aan een oude hoofdboerderij, bijgebouwen zoals een oude varkensschuur, zomer- of bakhuis of het restant van een oude waterput. Samen met de beplanting vormen zij het totaalbeeld van een (historisch) erf. Eigenaren van boerenerven kunnen met deelname aan het beplantingsproject opteren voor een bezoek van een bouwhistoricus. De bedoeling is dat deze ter plekke toelichting geeft over de historie van het erf en de gebouwen die daar deel van uitmaken. Na afloop van alle bezoeken krijgen de deelnemende eigenaars een rapport met de bevindingen. In de eerste plaats een rapportage met uitkomsten van het gedane onderzoek. Dit zal onder de deelnemende boerderij-eigenaren worden verspreid. In de tweede plaats toegenomen kennis over het gebouwde erfgoed in het buitengebied, van belang om uit te dragen omdat de gemeente Zutphen graag het draagvlak voor cultuurhistorie in het gebied wil vergroten. De opgedane kennis is daarnaast van belang om toe te passen bij het in het leven roepen van bijvoorbeeld (gesubsidieerde) stimuleringsregelingen om eigenaren en bewoners van boerenerven te helpen hun boerderij en het erf te verfraaien en te verbeteren. Voorbeelden zijn een bijdrage in het verruilen van betonnen dakpannen of stalen golfplaten voor oude Hollandse pannen of riet, of het weer aanbrengen van luiken. Er wordt uitgezien naar de eerste resultaten! 19

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 19