Inventarisatie bouwhistorische waarden Oude Stad Het was al een tijdje bekend dat in Zutphen achter gevels uit de 18de, 19de en 20ste eeuw vaak middeleeuwse huizen schuilgaan. Niet zelden van grote waarde en voor wat betreft de binnenstad tot voor kort onbeschermd. Het gaat in de binnenstad om circa 470 panden in deze categorie, de Spittaalstad en Nieuwstad niet meegerekend. Zutphen wil haar cultuurhistorische erfgoed zo goed mogelijk overdragen aan toekomstige generaties. Dit kan alleen als voldoende kennis beschikbaar is over deze panden. Om hierin te voorzien heeft de gemeente Zutphen na vooronderzoek 200 panden geselecteerd om te bezoeken, waarvan de eigenaars van 144 panden hun medewerking verleenden. Het bezoeken van panden heeft in 2006 en 2007 plaatsgevonden en heeft diverse verassende vondsten en nieuw ontdekte waardevolle huizen opgeleverd. Jeroen K rijnen H1111b In 2008 werd vooral de administratieve slag gemaakt om aanwijzing op de gemeentelijke monumentenlijst te effectueren. Naar aanleiding van de inventarisatie zijn 73 panden geselecteerd om te worden aangewezen als gemeentelijk monument. De aanwijzing van deze panden op de gemeentelijke monumentenlijst is op moment van schrijven zo goed als afgerond. Bij wijze van uitzondering werd ook het pand Spittaalstraat 65-67-69 aangewezen, een drie-onder-een-kap uit 1620. Deze vondst staat niet op zichzelf en maakt duidelijk dat een inventarisatie in de Spittaalstad en de Nieuwstad diverse nog onbekende cultuurhistorische waarden zal gaan opleveren. De topgevel van Spittaalstraat 69 uit 1620 met de oorspronkelijke vensters nog aanwezig. Het linkervenster is voorzien van een luiksponning. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 18

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 18