Restauratiefonds-hypotheek van het Nationaal Restauratiefonds voor woonhuis(rijks)monumenten Hoeveel kan ik laagrentend lenen? Kenmerken Heeft u vragen? Zutphen-Molmen taal We hebben toen eens geïnformeerd bij het Nationaal Restauratiefonds. Eerst dachten we dat kosten niet boven de drempel van 25.000,-- zouden komen. Dan kom je pas in aanmerking voor zo'n lening. Maar al gauw stegen de kosten daarboven. Lastig toen was dat we al begonnen waren. Het werk moest worden stopgezet, omdat de financiering eerst rond moest zijn. Deskundigen van het NRF en de Belastingdienst kwamen langs om een en ander ter plaatse te bekijken. Toen is besloten toch ook de dakbedekking maar mee te nemen. Verrassend was dat we ook het vervangen van de cv-ketel mochten meefinancieren, net als onze buren. Toen alle kosten bij elkaar werden geteld kwamen we op wel 60.000,--. We heb ben toen besloten alles maar achter elkaar te doen, gespreid over twee jaar. Hiervan kon den we 40.000,-- bij het NRF lenen tegen 1%, inmiddels verhoogd naar 1,5%. Het is een annuïteitenhypotheek voor 30 jaar, dus met een vast bedrag per maand voor rente en aflossing. Wat ook handig was, dat we de rekeningen van de aannemers niet zelf hoef den voor te schieten, maar gewoon konden doorsturen naar het NRF. Voor de resterende 20.000,-- konden we nog gebruik maken van hypotheekruimte die we nog bij de bank hadden. Bovendien kregen we belastingaftrek onderhoud Rijks monumenten voor de inkomstenbelasting. Later krijg je dan een flink bedrag terug, waarmee we die hypotheek weer konden aflossen. Dat moet je wel vooraf regelen. Het was voor ons niet zo duidelijk wat wel en wat niet meetelde voor de financiering. Je zou verwachten dat veiligheidshaken voor de monumentenwacht meetellen, maar dat is niet het geval. Van het interieur is weinig aftrekbaar; dus niet de vernieuwing van de badkamer natuurlijk, maar de kosten van her stel van historische elementen, zoals plafonds telden wel mee. Gek genoeg weer niet het herstel van de mooie oude kastenwand en ook het binnenschilderwerk telde niet mee. Het hangt ook af van de belastingman die bij je komt: onze buren hadden een andere meneer, die was milder. Alle informatie hier over is redelijk goed aangegeven, maar je moet wel zelf de kleine lettertjes goed lezen. Als er geen financiële ondersteuning was geweest hadden we het onderhoud ook wel gedaan, maar niet alles tegelijk denk ik. Omdat het balkon aan de achterkant ver anderde, moesten we ook een monumen tenvergunning aanvragen. Maar toen we die eindelijk kregen, bleek dat we alles nog eens in viervoud moesten indienen voor de bouwvergunning. Dat kostte tijd en was mede een reden om het werk aan de achter gevel even uit te stellen. Toch is het wel goed dat de gemeente oplet; voor een raar groot balkon krijgt je natuurlijk geen vergunning. En terecht is natuurlijk dat die mooie schuif deuren moeten blijven zitten, dat de oor spronkelijke kleuren moeten blijven en dat de regenpijpen weer van vierkant zink moeten worden. Een kookeiland hoort ook niet thuis in zo'n pand; koop dan een nieuwbouwhuis. Isoleren kan wel maar is lastig; dubbel glas past niet. Wel hebben we ons platte dak van boven kunnen isoleren. Er zijn ook wel dingen waar ik achteraf wat spijt van heb; zoals de gangdeur die we hebben weggehaald toen we hier kwamen wonen. Later besef je dat pas; gelukkig is het makkelijk te herstellen. Het was al met al een hele onderneming, maar onze aannemer was echt deskundig en betrouwbaar. En we hebben natuurlijk ook veel aan onze buren gehad; zij gebruikten dezelfde regelingen; zo hadden we veel steun aan elkaar." De hoogte van de Restauratiefonds-hypotheek bedraagt 70% van de fiscaal relevante onderhoudskosten van uw monument. Dit zijn de kosten waarvan het Bureau Monumentenpanden van de Belastingdienst (BBM) heeft aangegeven dat u ze met uw inkomen mag verrekenen. Annuïteitenlening met een looptijd van maximaal 30 jaar. Zeer lage rente: 5,0% onder de regulier marktrente met een minimum van 1,5%. Er geldt een maximum van 300.000 euro en een minimum dat afhankelijk is van de WOZ-waarde van uw monument. De door u te betalen maandtermijn bedraagt minimaal 100 euro. Neem dan contact op met een van de medewerkers van de afdeling Voorlichting en Advies van het Nationaal Restauratiefonds op 033 2539439 (optie 4 kiezen) of kijk op www.restauratiefonds.nl Tevreden over het behaalde resultaat met restauratiehypotheek Foto Johan Blanksma - gemeente Zutphen 17

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 17