'Het is eigenlijk wat raar gelopen met het opknappen van ons huis' Onderhoud met restauratiehypotheek vertelt Maartje Schrijver, bewoonster van Deventerweg 89 ==- Johan Blanksma -Hn111H H111111h H11h Hh Mevrouw Schrijver en haar partner hebben een paar jaar geleden het altijd kostbare onderhoud aan hun prachtige Jugendstilhuis, een rijksmonument, uitgevoerd met behulp van een Restauratiehypotheek van het Natio naal Restauratiefonds. Dit gebeurde in com binatie met fiscale aftrek inkomstenbelasting voor onderhoud voor een rijksmonumenten- pand. "In 2005, toen de schilder begon bij onze buurman op nummer 91, realiseerden we ons dat ook ons huis dringend aan een schilder beurt toe was. Nadat we hier in 1992 waren komen wonen is het van binnen verbouwd, maar ook was het huis al wel een keer uit gebreid van buiten geschilderd. We hebben overlegd met de schilder van onze buren en de steiger werd verlengd naar ons huis. We wisten wel van een paar mankementen aan ons huis, maar toen de schilders begonnen te krabben aan het hout kwam er heel wat houtrot-ellende te voorschijn. De dakkapel en de gootsteunen waren behoorlijk slecht. Achter bij het balkon kwam een stalen balk te voorschijn die erg verroest bleek. De ach tergevel moest worden opgevijzeld en het balkon moesten worden vervangen. Dat was toch al niet meer historisch. Datzelfde gold het balkonhek; dat voldeed niet aan de hui dige veiligheidseisen en is door onze architect opnieuw ontworpen. De moderne stalen spiltrap naar de tuin hebben we maar laten zitten. Die was weliswaar niet origineel maar was nog wel goed. De ramen met smalle roedeverdeling zijn daar weer teruggebracht, weliswaar wat verschillend van de buren. We weten niet precies hoe dat er oorspronkelijk heeft uitgezien. Het gemetselde balkon aan de voorkant was gescheurd; dat moest weer opnieuw gestuct met weer van die mooie schijnvoegen. Detail van de voorgevel met oorspronkelijk tuinhek in Jugendstil-vormen Impressie van de schade: Foto fam. Schrijver doorgerotte gootonderzijde Foto fam. Schrijver 16

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 16