Hekkelerdijk 8, Turfstraat 13 A f VtJCQER^iQ Plattegrond op basis van de bestaande toestand in 1984 van de verdieping van Proostdijsteeg 3 met links geaccentueerd de onderzochte locatie. Tekening architectenbureau Prins Kentie, Amsterdam, bewerking Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen bouwsporen van een aantal andere vensters. De recente documentatie beperkte zich tot een stukje van circa één bij één meter, maar dat was genoeg om een beeld te krijgen van het metselwerk aan de binnenzijde van de eindgevel. Het bleek te gaan om handvorm bakstenen, gemetseld in een zogenaamd Vlaams metselverband. De stenen zijn van een groot formaat, elke afzonderlijke baksteen meet 29 x 14 x 8,5 centimeter en tien baksteen lagen meten te samen 91 centimeter. Dit alles is geheel in overeenstemming met het aan de buitenzijde zichtbare metselwerk. Tijdens het ontpleisteren werd een dichtgemetselde kaarsnis aangetroffen.Interessant omdat het metselwerk ter plaatse uitsluitsel geeft of de nis in het muurwerk is ingehakt of in dit geval meteen is meegemetseld. Is dat het geval, dan kan zo'n kaarsnis ons iets over het gebruik van een ruimte vertellen. In Proostdijsteeg 1-3 is dat erg lastig omdat zoals gezegd slechts een klein deel van de muur kon worden onderzocht. DOCUMENTATIE WAGENSCHUUR Aan het eind van 2007 is een wagenschuur gedocumenteerd nadat vergunning was afgegeven voor de sloop van de schuur. Belangrijkste reden voor de documentatie was het gegeven dat in de houten constructie vier roeden waren hergebruikt die onderdeel zijn geweest van een vierroedige hooiberg. De schuur moet volgens mondelinge medede ling van de boer medio jaren 50 van de 20e eeuw zijn gebouwd als hooitas en was toen drie gebintvakken breed5. Na een brand in 1966 werden slechts de ernstig aangetaste constructiedelen vervangen, de rest bleef staan en werd in 1976 met twee vakken uitgebreid, uitgevoerd met stalen spanten. De schuur werd in 2008 gesloopt om ruimte te creëren voor de bouw van een nieuwe ligstal. Door nieuwe ontwikkelingen binnen de agrarische sector verdwijnen wagenschu ren zoals het hier beschreven exemplaar in rap tempo. Met de documentatie van de schuur aan de Hekkelerdijk is de in het bouw werk aanwezige informatie in ieder geval voor de toekomst bewaard gebleven. Tijdens de zeer terughoudende restauratie van dit in de kern 14e-eeuwse huis werden enkele waarnemingen gedaan die als aan vulling kunnen worden beschouwd op een eerder gemaakte bouwhistorische verkenning door Arcx, bureau voor monumentenzorg en cultuurhistorie. Meest relevant was de ontdekking van het feit dat de oude insteek- verdieping groter moet zijn geweest en rechts doorliep tot aan de voorgevel. Vanaf de over loop heeft een opgeklampte deur toegang gegeven tot dit extra deel van de insteek. Een vergelijkbare situatie is nog steeds aan wezig in Laarstraat 48. Op een onbekend moment, maar mogelijk in 1933 is het gedeelte van deze "hangkamer" aan de voor zijde verwijderd. Si Overzicht van het erf van boerderij Hekkeler in 2004 met geaccentueerd de wagenschuur ten opzichte van de T-boerderij. Bron: gemeentelijk geo- informatiesysteem ZigZag, bewerking Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Turfstraat 13 op de hoek met het Broederenkerkhof. Aan de vensterindeling in de zijgevel laat zich de aanwezigheid van de insteekverdieping aflezen. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Krijnen, Jeroen, Gert Oldenbeuving en Constant Willems, De Toren van de Sint Walburgiskerk. Bouw en restauratie van een klinkend Zutphens monument, Zutphen 2008 Bloemink, Wijnand, Verslag bouwhistorisch onderzoek Broederenkerkstraat 1-3, Jaarboek Wijnhuisfonds 1998, Zutphen 1999, 35-37; Willems, Constant, Restauratie Broederenkerkstraat 1-3, Jaarboek Wijnhuisfonds 1999, Zutphen 2000, 6-9 Restauratievademecum DOCbladen Houtconstructie 21 en 23 Groothedde, M. M.R. Hermans e.a., Bouwhistorische verkenningen, in: Jaarverslag Wijnhuisfonds 1995, Zutphen 1996, 53-59 Dit type is ook afgebeeld in Goutbeek, A. en Everhard Jans, Hooibergen in Oost-Nederland, Kampen 1988, 63 Zutghen 14

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 14