Frankensteeg 12, gevelherstel 13 Zutphen-Molmen taal Oostelijke gevel van de proostdij met rechts boven het dak van de aanbouw de bouwsporen van het dichtgemetselde, onderzochte venster. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen De zijgevel van Frankensteeg 12 na voegherstel. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Deel van de gevel tijdens de werkzaamheden met zicht op het dichtgemetselde venster en de vlechtingen in het metselwerk. Geheel rechts is de oorspronkelijke hoekoplossing met klezoren te zien. Hier werden de werkzaamheden vooral fotografisch vastgelegd en er zijn enkele maten genomen van een historisch, dichtgemetseld venster dat normaal vanaf de straat onzichtbaar is. Zeer waarschijnlijk bestaat ook een tweede venster, dat schuil gaat achter het linker buurpand. Afgaande op het metselwerk van de topgevel en de maat van de bakstenen wordt vermoed dat de gevel behoort bij een bouwcampagne in de eerste helft van de 17e eeuw. Het linker buurpand Frankensteeg 14 is naderhand verhoogd en de vensters in de gevel dichtgemetseld. Proostdijsteeg 3, DOCUMENTATIE BINNENZIJDE EINDGEVEL PROOSTDIJ In oktober 2008 kon op de eerste verdieping van Proostdijsteeg 1-3 een klein deel van de achtergevel aan de binnenzijde worden ontpleisterd en gedocumenteerd. Het gaat hier om het 13e-eeuwse hoofdgebouw van de Proost van het kapittel van Sint-Walburgis. Een gebouw dat een 750-jarige geschiedenis kent, maar waarover in bouwhistorische zin maar weinig over bekend is. Reeds in de 14e eeuw kwam het in seculiere handen om in 1533 door hertog Karel van Gelre toegewezen te worden aan proost Sweder van Kernhem, die het ingrijpend liet verbouwen. Deze proost van het kapittel van Sint Walburgis was een vertrouweling van de hertog en mede aangesteld om in het opstandige Zutphen de orde te bewaken en de zaken van de hertog te behartigen. De kapconstructie van het pand moet bij de verbouwing door Van Kernhem zijn vervangen, hetgeen in 1995 door dendrochronologisch onderzoek kon worden vastgesteld4. Tot de restauratie van het pand in de jaren '60 was de betreffende gevel aan de buitenzijde geheel gepleisterd, een afwerking die toen is verwijderd, waarbij een tweetal romano- gotische vensters aan het licht kwamen en de Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 13