XvHTrm Nieuwstad 33 A nnPi mi Spittaalstraat 94. De vakwerkwand in de rechter bouwmuur. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Recent werd een kleinschalige, interne verbouwing in het pand Nieuwstad 33 bouwhistorisch begeleid. Het werk behelsde met name het veranderen van de indeling op de begane grond, waarvoor het recente verlaagde plafond moest worden verwijderd. Dit bood zicht op de verdiepingsbalklaag. Het bleek te gaan om een enkelvoudige balklaag waarvan de balken haaks op de voorgevel waren opgelegd. Tot zover niets bijzonders. De balken bleken echter te alterneren, hetgeen wil zeggen dat afwisselend brede en kleinere, smalle balken waren toegepast. Opmerkelijk genoeg bleken de zwaardere balken voorzien te zijn van zogenaamde sleutelstukken, de smallere balken hadden deze niet. De sleutelstukken zijn voorzien van een Reconstructie van de aangetroffen verdiepingsbalklaag van Nieuwstad 33. Als uitgangspunt is een opmeting van de begane grond uit 1930 genomen, aanwezig in het regionaal archief Zutphen. De ingetekende trap is in 1930 nieuw ingebracht en in 1987 weer vervangen. In de plattegrond zijn de ver onderstelde moerbalken met grijs gemarkeerd, de in 1602 of eind 18e eeuw tussengevoegde, kleinere balken zijn wit gelaten. In de cirkel de locatie van het aangetroffen sleutelstuk (zie foto). De veronderstelde andere sleutel stukken zijn met een dubbel lijntje gemarkeerd. Bewerking plattegrond Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Nieuwstad 33 aan het pleintje dat bekend staat als de Mosmarkt. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen profilering die sterke gelijkenis vertoont met exemplaren die in de periode rond 1625 gedateerd kunnen worden en ook zijn gesignaleerd in Hattem, Zwolle en Deventer3. Een datering in deze periode wordt versterkt door een vermelding in het zg. Historisch Kadaster waar bij de aankoop door Wilhelm Garrits in 1602 expliciet wordt gesproken van een "huisplaats". Mogelijk heeft hij kort nadien het huis herbouwd. Het is heel goed mogelijk dat hij bij de herbouw nog gebruik kon maken van de aanwezige moerbalken, hetgeen misschien de alternatie in de balklaag zou verklaren. Zutphen Achter het verlaagde systeemplafond is de historische balklaag met sleutelstukken nog aanwezig. De locatie is met een cirkel op de plattegrond aangegeven. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 12

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 12