Spiegelstraat 2 Spittaalstraat 94 11 Zutphen-Molmen taal maakte de rooilijn voor die tijd een haakse hoek: De bebouwing die hier stond had haar rooilijn namelijk ca. 5 meter naar het hart van de straat toe. Hier begon een smaller deel van de straat dat aansloot op de in 1878 gesloopte Buiten-Laarpoort. Het linkerdeel van het pand, met wagendeu ren en opgetrokken in oud metselwerk, gaf toegang tot het erf van een stadsboerderij, zoals in de Laarstraat wel meer te vinden zijn. De deel bevind zich rechts van de inrit en is in aangepaste vorm nog aanwezig achter het bouwgedeelte uit 1939. Boven de wagendeu ren aan de straat zat een zwaar uitgevoerd, vermoedelijk grenen kozijn, dat ook op oude foto's nog aanwezig is en gebruikt kon worden ten behoeve van de hooitas. Het kozijn is in januari 2008 vervangen. De rechter bouwmuur werd hier op begane grondniveau gedeeltelijk ontpleisterd ten behoeve van een nieuwe pleisterlaag. Hierbij kwamen grote oranjerode bakstenen in het zicht, afgewisseld met meer harder gebakken, donker gekleurde bakstenen gemetseld in kalkmortel. Het ging om forse formaten: als tienlagenmaat kon 92 centimeter worden Laarstraat 119. Bij de bouw van het nieuwe gedeelte in 1939 is aansluiting gezocht bij het oudste deel van de gevel links met de wagendeuren. Foto gemeente Zutphen opgetekend. De lengte per steen bedroeg 28 tot 30 centimeter, de breedte was 13,5-14 centimeter, de hoogte ca. 8,5 centimeter, alles gemetseld in zogenaamd wild verband. Circa 3,0 meter uit de voorgevel was de muur flauw elliptisch teruggekapt, mogelijk ten behoeve van een spiltrap. Ook werd op ca. 2,6 meter een vertikaal bouwspoor aangetroffen, mogelijk behorend bij een (dichtgezette) deuropening. Deze kan toegang gegeven hebben tot het hoekpand Broederenkerkstraat 1-3, een gebouw waarmee Spiegelstraat 2 de bouwmuur deelt en die gelet op het baksteenformaat en de waarnemingen tijdens het bouwhistorisch onderzoek van het hoekpand, waarschijnlijk uit de late 13e, dan wel de vroege 14e eeuw dateert2. Tijdens verbouwingswerkzaamheden werd door een collega melding gemaakt van een vakwerkwand als bouwmuur. Tijdens documentatie ter plaatse bleek het hier te gaan om een vakwerkwand in de rechter bouwmuur, waarvan de houten onderdelen waren gemaakt uit vurenhout. Opmerkelijk omdat in Zutphen als bouwhout voor de stijlen en regels van vakwerkwanden vooral eiken wordt aangetroffen. Voor de vulling van de vakken waren hergebruikte bakstenen gebruikt, gemetseld in leem. Voorbeelden van dergelijke vakwerk- (tussen-) wanden zijn op diverse adressen in de Spittaalstraat gevonden, maar ook op andere plaatsen in de binnenstad, als tussenwand of als constructieve bouwmuur op een erfscheiding. M Spittaalstraat 94. Foto gemeente Zutphen M De in 1999 gedeeltelijk gereconstrueerde rechter geveltop van Broederen kerkstraat 1-3 hoort vermoedelijk bij dezelfde bouwcampagne als waartoe de bouwmuur tussen dit pand en Spiegelstraat 2 behoort en is waarschijnlijk tussen 1275 en 1325 gebouwd. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2009 | | pagina 11