Wallen, grachten Bert Fer en een oude deur Monumentenmishandeling C o r n e l i s Archeologisch onderzoek in Houtmarkt 63 te Zutphen In maart 2008 vond archeologisch onderzoek plaats in de kelders van Houtmarkt 63c. Aanleiding vormde de aanleg van een zwembad in de kelder met de daar bijbehorende infrastructuur. Zutphen-Molmen taal Mishandeling van een monument? Mishandeling van een mens is natuurlijk erger. Hoewel? Blauwe plekken genezen na een paar dagen terwijl het (gedeeltelijk) slopen van een eeuwenoud monument onherstelbaar is. Reconstructie blijft behelpen. Het erge van een mens mishandelen is dat je weet wat je doet, al gebeurt dat misschien in een vlaag van woede. Monumentenmishandeling komt niet voort uit woede of boosheid, maar uit zuinigheid of slordigheid. Hoewel? Er was eens een gemeentelijk monument in Zutphen. De eigenaar diende circa 10 jaar geleden een ondoordacht verbouwingsplan in met weinig respect voor dit monumentenpand. Dat werd natuurlijk door de gemeente afgewezen. Uit boosheid over de afwijzing, zo lijkt het, heeft hij zijn pand jarenlang laten verkrotten, als wraak op de gemeente. Op het laatst zat er een gat in het dak van een vierkante meter! Wat was het een kleine moeite geweest om daar tijdelijk een stuk zeil voor te spannen. Voor monumenten bestaat er geen onderhoudsplicht, op grond waarvan de gemeente kan optreden. Jammer van het pand. Maar natuurlijk ook de domheid ten top natuurlijk: vrijwillig je eigen kostbare pand naar de knoppen laten gaan! Maar nu wordt het pand dan eindelijk toch gerestaureerd; met royale overheidssubsidie. Veel van de fraaie kap moet door al die nala tigheid helaas de container in, maar vooruit. Toch wil de eigenaar de gemeente nog een kunstje flikken. Hij heeft een architect bereid gevonden om een herstelplan te maken voor het pand. Keurig is de monumentenvergunning en de bouwvergunning ingediend: met herstel van de oude kap. Maar wat doet de eigenaar? De aannemer krijgt de opdracht om buiten de gemeente om gewoon de hele historische kap in de container te flikkeren. O, ja het nog gave hijswiel mag van hem blijven. Net als mishandeling van mensen is dit een misdrijf. De gemeente zou hiervoor aangifte kunnen doen bij de politie! Maar wat doet de gemeente? Die geeft de eigenaar een boete of zo. Softe reactie natuurlijk. Opsluiten die man! Nou ja, vastketenen aan zo'n monumentale middeleeuwse schandpaal onder de Wijnhuistoren is ook wel wat. Lekker gooien met rotte eieren en tomaten! Of valt dat ook onder mishandeling? In de kelders van Houtmarkt 63c zijn twee werkputten aangelegd. De kelder aan de zijde van de markt is een grote 13e-eeuwse kelder met een later ingekast gewelf. Deze kelder bleek op 50 cm onder de bakstenen vloer nog een intacte lemen vloer te bezitten uit de bouwtijd. De achterste kelder is van later datum en had geen lemen vloer meer. Onder de lemen vloer in de grote kelder bleek het noordelijk deel van een gracht aanwezig. Deze gracht komt overeen met de gracht die is waargenomen in de kelders van Hout Impressie van de werkzaamheden in de kelders van Houtmarkt 63a. Vooraan, in de noordelijke kelder, wordt vondstmateriaal stratigra- fisch verzameld uit een profielsleuf door de buitenste prestedelijke gracht. In de zuidelijke kelder wordt gewerkt aan de 13e-eeuwse kelder onder de leemvloer. Foto Bureau Archeologie gemeente Zutphen markt 47-49 en 67-71. Het betreft een smalle gracht van ca. 3.60 meter breed. Deze gracht was oorspronkelijk echter nog breder. In de achterste kelder werd eveneens een gracht aangetroffen van 5 meter breed en 2 meter diep. De afstand tussen beide grachten bedraagt 11 meter. Beide grachten hadden vrijwel zeker houten aangepunte paaltjes op de bodem. De gevelmuren van het 13e-eeuwse bakstenen huis staan óp beide gedempte grachten. Deze buitenste gracht was nog niet eerder herkend. Behalve deze grachten bevindt zich onder de markt zelf ook nog een (bredere) gracht. Deze gracht was vrijwel zeker watervoerend. Opvallend is dat de afstand tussen de twee buitenste grachten - waartussen een wal moet hebben gelegen - veel groter is dan tussen de binnenste en mid delste gracht. Dit suggereert dat de buitenste 7

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 7