KZSö5i - /S' eeuw 'j'eeuw I lje+ zoe eeuuj De steeg richting de achterzijde met links de dichtgemetselde ven sters van het eerste achterhuis. Foto Jeroen Krijnen gemeente Zutphen De onderzijde van de zoldervloer van het eerste achterhuis, boven de zaal. De naden tussen de brede eiken vloerdelen zijn bij de bouw afgedekt met geprofileerde vuren latjes om stofneerslag te voorko men. Foto Jeroen Krijnen gemeente Zutphen Plattegrond van Laarstraat 59 met globale ontwikkeling van het huis. De oriëntatie van de balklagen is aangegeven alsmede de aangetroffen historische stookplaatsen en trappen. De spiltrap naar de insteek in het hoofdstuk is gereconstrueerd. De oorspronkelijke zoldervloer van het hoofdhuis van Laarstraat 59 bestaat uit moer- en kinderbinten met peerkraalsleutelstukken. Zij dateren de balklaag globaal in de 15e eeuw. Foto Jeroen Krijnen gemeente Zutphen uit de 15e eeuw te dateren. Bij sloop van de muur en het stookkanaal bleek bovendien dat deze nog een verrassing in zich had, want het bleek te gaan om een vakwerkwand van slechts een halve steen dik. Van de eiken houten onderdelen konden enkele monsters genomen ten behoeve van een dendrochro- nologische datering. In een later te verschijnen bijdrage kunnen de uitkomsten worden gepubliceerd. De zaalruimte eronder was in eerste instantie voorzien van een verlaagd plafond en dicht gemetselde ramen, maar toen de vensters weer geopend waren en het gehavende, ongedecoreerde stucplafond was verwijderd, bleek hoe goed de 17e-eeuwse ruimte behou den was gebleven. Ettelijke details getuigden nog van de afwerking uit de ontstaanspe riode van de kamer. Zo was de onderzijde van de zoldervloer met de ca. 50 centimeter brede en 4 centimeter dikke vloerdelen weer in het zicht. Om het doordwarrelen van stof te voorkomen waren bij de bouw de naden tussen de planken aan de onderzijde met geprofileerde latjes afgewerkt. De schouw uit de 17e eeuw was nog aanwezig, inclusief het rookkanaal en de geprofileerde lijst bij de overgang naar het plafond. Weliswaar waren de oorspronkelijke kruisvensters in de loop der tijd vervangen door schuifvensters, de locatie was ongewijzigd en zelfs de boven dorpels van de oude kruiskozijnen waren nog aanwezig. Door het ontbreken van een monumentenstatus is het niet mogelijk gebleken om dit unieke achterhuis in al zijn cultuurhistorische rijkdom te behouden. De bijbehorende kelder, de beide zijmuren en de ruimtelijke structuur met de steeg geluk kig wel. Ook het 15e-eeuwse hoofdhuis kon behouden worden met de daar aanwezige moer- en kinderbintenbalklaag en de histori sche kapconstructie en wordt op het moment van schrijven gelukkig gerestaureerd. van architect G.J. Jacobs 1 820 6

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 6