1 1 1 Laarstraat 59 Zutphen-Molmen taal De middeleeuwse muur met spaar velden gezien vanuit de tuin van Nieuwstad 42 Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Nieuwstad 42 er moet hebben uitgezien, zijn Nieuwstad 22, 28 en Nieuwstad 30. Bouwhistorische sporen in overvloed werden ook gevonden in het pand Laarstraat 59. Aan de gepleisterde voorgevel valt vooral de omlijste entreepartij op, maar ook hier is achter de gevel meer aan de hand. De knik in het dak geeft hiervoor al een eerste aanwijzing. Het huis aan de straat is nog goeddeels in het bezit van de oorspron kelijke vloer- en kapconstructie, daterend uit de 15e eeuw. Ook het muurwerk is eveneens grotendeels uit dezelfde periode. Het huis heeft bovendien een achterhuis met rechts een steeg. Deze opzet dateert in ieder geval uit de 17e eeuw, maar is mogelijk ouder en wellicht net als het hoofdhuis stammend uit de 15e eeuw. 00 2005 Laarstraat 59. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Dit achterhuis is in het kader van een ingrij pend bouwplan, waartoe het voor een groot deel is gesloopt, uitvoerig onderzocht en gedocumenteerd. Hieruit bleek verassend genoeg dat er in dit deel van het huis van bouwsporen weinig sprake was, juist van wege het feit dat de oorspronkelijke opzet verrassend gaaf behouden was gebleven. Deze opzet bestond uit een kelder met een gemetseld tongewelf, waarvan de kruin een halve meter boven het maaiveld uitkwam. Erboven een zaalruimte en daarboven de zolder. Op zolder stond de eiken kap constructie bestaande uit twee gebinten die de daksporen ondersteunden. Het geheel stamde uit de 17e eeuw, waarbij de sporen al wel waren hergebruikt. Interes sant was de eindgevel van dit achterhuis, want dat bleek aan de hand van de gebruikte bakstenen en het metselverband ouder te zijn en inclusief het aanwezige rookkanaal De panden Nieuwstad 22 tot en met 30 hebben alle ondanks de in de afgelopen eeuwen gewijzigde gevels en interieurs nog hun mid deleeuwse opzet bewaard, bestaande uit een hoge begane grond met zolder en de nok haaks op de straat. Nieuwstad 42 had oorspronkelijk een vergelijkbare opzet. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 5