Bouwsporen in Zutphen Het thema voor Open Monumentendag dit jaar is "Sporen", restanten en overblijfselen van menselijk handelen en activiteit. Twee recent bouwhistorisch onderzochte gebouwen in de Zutphense binnenstad zijn daarvan een goed voorbeeld. Nieuwstad 42 Jeroen Krijnen -Hn111— Het gaat om een pand met een 19e-eeuwse voorgevel en werd afgelopen voorjaar flink onderhanden genomen waarbij de bestaande onderpui1 uit 1954-55 werd verwijderd. Aan de hand van een opmeting van de bestaande situatie uit dat jaar werd de oude vensterin deling gereconstrueerd. Achter de bakstenen voorgevel werd daar naast een renovatie uitgevoerd. Het behang werd weggetrokken, de betengeling ver wijderd. Een ideaal uitgangspunt voor een bouwhistorische opname. Daarbij hielp het dat het pand reeds eerder in 2002 in bewoonde toestand was verkend en er was al het nodige bekend over de eigendomsge schiedenis. Het toen geuitte vermoeden dat er sprake zou zijn van oudere zijmuren kon worden bevestigd. Op de muren tekende zich de sporen af van een verdwenen verdiepings vloer. Brandsporen gaven een hint voor de aanleiding van de wijziging. Ook kon worden vastgesteld dat het huis toen waarschijnlijk met een verdieping werd verhoogd en de huidige voorgevel kreeg. De voorganger van het huidige huis was dus een verdieping lager. Omdat op de eerste verdieping de bestaande 19e-eeuwse indeling werd gehandhaafd bleef het bij deze vondst. Op zolder waren wel alle tussenwanden verwijderd en kon worden vastgesteld dat op dat niveau alles 19e-eeuws was wat de klok sloeg. Omdat de achtergevel was ontpleisterd kon deze gedocumenteerd worden. Hieruit bleek dat deze zeer waarschijnlijk in de 17e eeuw met oudere bakstenen opnieuw was opge metseld. Ook nadien is nog behoorlijk aan de gevel verbouwd. Bijzonder is de middeleeuwse kelder onder de tuin, waarvan een van de twee zijmuren boven de grond verder gaat. Deze oude muur staat, met de rug naar de straat gezien, rechts in het verlengde van het huis. De muur is ca. vijf en een halve meter hoog en gemetseld met grote bakstenen in een rommelig verband. Opvallend zijn de twee verdiepte velden in de muur om materiaal te sparen. Ze zijn aan de bovenzijde met ronde bogen afgesloten, spaarbogen dus. De hoogte van de muur is in overeenstem ming met de positie van de bouwsporen van de oude verdiepingsvloer in het huis. Het lijkt er al met al op dat een lagere voorganger van het huidige huis aanmerkelijk dieper is geweest dan de huidige 9 meter. Dit verklaart de kelder in de tuin. Andere panden in de directe omgeving die qua opzet en formaat sterk lijken op hoe De voorgevel van Nieuwstad 42 na reconstructie van de gevel op de begane grond. In de foto is de middeleeuwse daklijn en zolder vloer aangegeven. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 4