Cultuurfondshypotheek voor restauratie van monumenten '1 Het gemeentelijke budget voor laagrentende monumentenleningen voor onderhoud en restauratie van monumentale panden is helaas eerder dan verwacht uitgeput. Het een en ander daarover heeft onlangs ook al op de gemeentepagina in de Zutphense Koerier gestaan. Er is nog wat budget bestemd voor een aantal aanvragen die al in behandeling zijn; de procedure duurt vrij lang. Én er is een wachtlijstje. Het indienen van nieuwe aanvragen maken nu weinig of geen kans meer. - Wanneer komt een monument Restauratiekosten Procedure A -Hn111111111111111111H Er is echter een alternatief: het Cultuurfonds voor Monumenten Gelderland Het Cultuurfonds voor Monumenten is een doorlopend fonds dat in negen provincies is ingesteld. Hieruit worden laagrentende lenin gen verstrekt voor restauratie van gemeente lijke monumenten en beeldbepalende panden vallend binnen een beschermd stads- en dorpsgezicht. De rente en aflossing van de leningen vloeien terug naar het Cultuurfonds voor Monumenten zodat dit aangevuld wordt en er weer nieuwe leningen kunnen worden verstrekt. Het rentepercentage van de res tauratielening is vastgesteld op 4,5% onder de marktrente met een minimum van 1,5%, en de lening wordt op basis van een aflos singhypotheek afgesloten. Voor de leningen geldt een minimum bedrag van 10.000, het maximale bedrag is 100.000. IN AANMERKING? In aanmerking komen: Gemeentelijke monumenten en/of geregi streerde beeldbepalende panden vallend binnen een beschermd stads- en dorpsge zicht. Particuliere eigenaren, onafhankelijke rechtspersonen of instellingen, geen (semi-) overheidsinstellingen. Om na te gaan of het zin heeft een aanvraag in te dienen, raden wij u aan de richtlijnenwijzer door te lopen. Dit formulier is te downloaden op de website van het Cultuurfonds, www. cultuurfonds.nl .Overigens wordt een aanvraag die aan de richtlijnen voldoet niet automatisch gehonoreerd. Het Prins Bernhard Cultuurfonds bepaalt uiteindelijk aan welke projecten financi- ele ondersteuning wordt verleend. De kwaliteit en de uitzonderlijkheid van het project zijn daar bij van doorslaggevend belang. Het restauratieplan dient te worden voor gelegd aan de gemeente die het plan beoordeelt en hiervoor een bouw- en/of monumentenvergunning verleent. Van de totale restauratiekosten dient de gemeente vast te stellen welke kosten betrekking hebben op het constructief herstel van het monument of op de her- stelkosten van de monumentale waarden. Op basis van deze beoordeling wordt de hoogte van de laagrentende restauratiele ning bepaald. Kosten zoals onderhouds-, verfraaiings- en nieuwbouwkosten worden niet in het leenbedrag meegenomen. Het eveneens van bovengenoemde website te downloaden aanvraagformulier kan ingevuld en voorzien van de benodigde informatie over het monument en de restauratie, ondertekend door de gemeente, opgestuurd worden naar het Prins Bernhard Cultuurfonds te Amster dam, dat het verzoek voorlegt aan de advies commissie in Gelderland. Afhankelijk van het advies wordt een leenbedrag voorgesteld. Vervolgens start het Nationaal Restaura tiefonds het financiële traject, waarin onder andere naar de kredietwaardigheid van de eige naar en, indien nodig, de garantstelling van de gemeente wordt gekeken. Wanneer alle beno digde financiële informatie is overlegd aan het Nationaal Restauratiefonds, zal deze besluiten of er een lening kan worden afgesloten. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met het Cultuurfonds op tele foonnummer 020 520 6130 of de website www.cultuurfonds.nl onder 'monumen tenzorg'. Voor specifieke financiële vragen kunt u terecht bij het Nationaal Restaura tiefonds op telefoonnummer 033-2539439 of gaat u naar www.restauratiefonds.nl. U kunt natuurlijk ook contact op nemen met de Gemeente Zutphen. De heer Blanksma van het gemeentelijk bureau monumentenzorg is daarvoor te bereiken op telefoon nummer 0575-587377 of per e-mail via j.blanksma@zutphen.nl. Zutphen 12

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 12