11 Zutphen-Molmen taal De Munt - Rodetorenstraat 10-14. Foto gemeente Zutphen van deze stad onder andere verantwoordelijk voor monumentenzorg en archeologie. Een prachtige functie die mij bij dit soort gelegen heden brengt. In het dagelijks leven zijn er binnen onze gemeente vele vakmensen direct betrokken bij het bewaren, instandhouden en aanpassen van de bijna 1000 monumenten in onze stad. Én er wordt ondernomen in onze stad. Afgelopen jaar zijn er 46 monumenten (met vergunning) verbouwd; Worden er dit jaar 61 monumenten voorgedragen voor de gemeentelijke monumentenlijst; Wordt het NS Station voorgedragen voor de Rijkslijst van 101 Wederopbouwmonumenten in Neder land; Zijn er 17 bouwhistorische beschrijvin gen gemaakt; Zijn er 243 adviezen van de monumentencommissie uitgebracht! Waarom heb ik de behoefte om dat hier zo nadrukkelijk op een rij te zetten? Die behoefte komt voort uit de inhoud van de toespraken die bij de ingebruikneming van De Munt gehouden werden door een vriend des huizes en door de voorzitter van het Wijnhuis fonds. In die toespraken werd met de nodige ironie gewag gemaakt van de gemeente die zo moeilijk doet en die zo traag handelt. Voornamelijk richt men zich dan op de amb tenaren die als een, door iedereen begrepen, logische verklaring voor veel problemen en vertragingen in zo goed bedoelde bouw- en verbouwprocessen opgevoerd worden. Ik wordt vervolgens in mijn functie als wethou der opgeroepen om mijn doorzettingsmacht krachtig in te zetten om het goede mogelijk te maken. Dat prikkelt! Daar zal het ook voor bedoeld zijn, maar toch. Onze mensen van monumen tenzorg (die 'ambtenaren') werken hard en zijn zeer betrokken bij hun opdracht. Dezelfde opdracht als waarvoor het Wijnhuisfonds in het leven is geroepen. Zutphen is op bijna 1000 plekken in de stad ook het feitelijke voorbeeld van bewaard erfgoed. En dat alle maal met een hoge kwaliteit. Dat is dankzij het Wijnhuisfonds én dankzij het zorgvuldige en soms krachtdadig optreden van de amb tenaren op de gemeentelijke afdeling Monu mentenzorg. Het gaat niet aan of iemand, dan wel een organisatie, goede bedoelingen heeft. Die zijn zo moeilijk te toetsen. Het gaat er om of we het goede doen! Ik weet dat er in alle procedures die veelal gericht zijn op de bescherming van het erfgoed én op het beschermen van het belang van de individuele burger uiteindelijk kwaliteit wordt gerealiseerd. Zutphen als beste binnenstad of Zutphen als tweede stad voor de beste orga nisatie van de open monumentendag. De instelling van veel mensen en groepen vandaag de dag is er één waar ik niet geluk kig over ben; Er wordt mij iets te veel gedacht in het beeld van Wij tegenover De Overheid. Ik hang nog steeds de werkelijkheid aan dat de (lokale) overheid in onze democratie gevormd (gekozen) wordt door alle mensen in onze stad. Zo ook die overheid die wettelijk gehouden is om ons erfgoed te bewaren. Het aangrijpende verhaal van Louis Couperus over de geheime liefde van twee stokoude Haagse repatrianten en een passiemoord in Indië met verstrekkende gevolgen heeft hier geen enkele relatie mee. De 'passiemoord' die hier bedacht was, is een prachtige set handgesmede ijzeren leuningen op het bor des van De Munt. Met de verholen trots, die met veel passie gepaard ging, werd door de sprekers gemeld dat "ze er maar geen vergunning voor hadden aangevraagd Alsof de gemeente er bij voorbaat moeilijk over gedaan zou hebben. Ik kan ze melden dat die prachtige leuningen voor ons indruk wekkende monument vergund zullen worden in de nog door de eigenaar aan te vragen wijzigingsvergunning. Ik wens Melgert en Bert het wonen van hun leven toe. De Munt is het waard om door deze twee prachtige ambachtslieden bewoond en geleefd te worden.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 11