Dendrochronologisch onderzoek Literatuur 1 820 1 82 5 1 830 1 835 1910 n Voorgevel Sprongstraat 12-14 na de restauratie. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen De gevelsteen zoals deze werd aangetroffen. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen Vaaltstraat 4: een smeltkroesje van zilversmid Anthony van Sandtbergen, eind 18e eeuw. foto bureau archeologie gemeente Zutphen Dwarsdoorsnede van de kapcon structie van Sprongstraat 12-14. Opmerkelijkis de toepassing van een makelaarsconstructie die boven de zolder een derde fliering- balk ondersteunt. Afbeelding over genomen uit H. Janse, Houten kap pen in Nederland 1000-1940, Delft 1989, p.98 De dakkapel na restauratie. Ook de baksteenornamentiek boven de vensters is weer in ere hersteld. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen Bij de restauratie van Sprongstraat 12-14 is ook de bestaande in trespa uitgevoerde dakkapel vervangen. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen Naar aanleiding van een verbouwing in 1966 is het hoekpand al eens onderzocht en de kapconstructie opgemeten. Deze werd toen als mogelijk 16e-eeuws gedateerd. In eerste instantie opmerkelijk omdat een veel ouder aandoende makelaarsconstructie is toegepast. Doordat de kap sinds de bouw nog nooit gedemonteerd was geweest en bovendien gelijktijdig met het 17de-eeuws aandoende metselwerk van de rechterzijgevel is opge trokken werd een dendrochronologisch onderzoek uitgevoerd om de datering scher per te stellen en te zien hoe het gedateerde hout zich zou verhouden tot de aangetroffen gevelsteen. Uit alle bemonsterde onderdelen van de kap kwam een kapjaar van het hout tussen 1590 en 1609 naar voren met één in de herfst/winter van 1601 gedateerd eiken De kapconstructie op vlieringni veau met zicht op de ondersteu ning van de middelste flieringbalk. Eén van de schuine schoren is in het verleden verwijderd. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen dakspoor. Uitgaande van de snelle verwerking van vers gekapt eikenhout lijkt deze datering goed aan te sluiten op een datering van de gevelsteen in 1603. Het sluit een bouwjaar van 1608 echter niet uit. Bij de werkzaamheden aan de gevels van het grote hoekpand kwam behalve de gevelsteen een andere verassing tevoorschijn; de gevels blijken in 1603 of 1608 na afronding van de metselwerken eerst bestreken te zijn met een steenrode verf of sauslaag waarop vervolgens op de voorgevel aan de Sprongstraat witte schijnvoegen werden geschilderd1. Deze witte verf werd ook aangetroffen op de zandstenen boven- en onderdorpel van een bij toeval ontdekt oud venstertje in de zijgevel aan de Vaaltstraat. Zowel de boven- als de onderdor pel waren nog voorzien van oorspronkelijke verflagen. Net als de gevelsteen bleef ook het venster na restauratie vanaf de straat zichtbaar. Bert Fermin en Michel Groothedde, Een zeshonderd jaar oud geheim in de Vaalt straat. Archeologisch onderzoek in het huis en de beerput van Vaaltstraat 4 in Zutphen. Zutphense Archeologische Publicaties 28, Zutphen 2007 E. Pressler, Dendrochronologische Altersbes- timmung Sprongstraat 12-14 Zutphen, Gersten (D) 2007 (rapport) 1 Een vergelijkbare afwerking is ook aangetroffen op de voorgevel van 's-Gravenhof 22 uit ca. 1620. Een gevel waar het (gerestaureerde) effect van een rood gesausde gevel met witgeschilderde voegen goed is te zien is het pand Korte Nieuwstraat 2 te Utrecht (zie voor foto's www.documentatie.org) 14 B-at?

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 14