Leesten in de vroege middeleeuwen: het oude reliëf met daarop aangegeven de archeologische bekende vindplaatsen. Leestenseweg 18 (oktober) Jeugdgevangenisterrein (november - december) S 1 hutkom vlak 4 CD -d-wó S Zutphen-Mofflflmentaal 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 reconstructie in lengte- en dwars doorsnede van de Leestense hut. Wel werd informatie verkregen over de ondergrond: het beekdal van de naburige Berkel. Bert Fermin en Michel Groothedde 2007: De Lunetten van Coehoorn. Een proefsleuf door een geslecht lunet in de Linie van Coehoorn, Coehoornsingel 3 te Zutphen. Zutphense Archeologische Publicaties 34 Deze particuliere bouwkavel ligt aan een voormalige oude landweg middenin de VINEXwijk Leesten. Hier wordt reeds sinds begin jaren '90 van de 20ste eeuw archeolo gisch onderzoek verricht. De bouwlocatie ligt hemelsbreed tussen een grafveld uit de 4e en 5e eeuw in het noordwesten (opgegraven in 1995) en een middeleeuwse nederzetting in het zuidoosten (opgegraven in 1997). Weste lijker zijn vooral sporen uit de late prehistorie gevonden (1996) en ten oosten van de Lees tenseweg is de hoge kamp in 1970 ontgrond. Vandaar dat hier de laat-romeinse en vroeg middeleeuwse werd verwacht die zuidelijker door de karolingische en jongere nederzetting werd opgevolgd. De bouwkavel leverde tus sen alle 19e- en 20ste-eeuwse vergravingen ook sporen op van een zesde-eeuwse neder zetting. Vooral het spoor van een hutkom Leestenseweg 18: plattegrond van de hutkom in vlak 4. leverde interessante gegevens op. De kera miek dateerde de hut in het midden van de zesde eeuw. Het was een hutkuil van 2,10 x 2,70 meter. De kuil had wanden van paaltjes met vlechtwerk. Daarop stond een grotere constructie waarin rechtop gelopen, geslapen en gewerkt kon worden, gedragen door vier hoekpalen en twee nokdragende midden- palen. Mogelijk waren het hutten van slaven (lijfeigenen) van de Frankische bewoners van de nederzetting. Michel Groothedde 2007: De Franken in Leesten. Rapportage van de opgraving in de bouwput van Leestenseweg 18 te Zutphen. Zutphense Archeologische Publicaties 37 Deze opgraving is op het moment van schrij ven nog in volle gang en zal in 2008 worden vervolgd door een tweede campagne. Het gaat om een grote inbreidingslocatie (4 hec tare, 150 woningen) op het terrein van de voormalige Jeugdgevangenis 'De Lunette' uit 1881. Grondradaronderzoek leverde een verdachte mammoet?locatie op in de pleis tocene ondergrond op circa 3 meter diepte. Boringen wezen uit dat er inderdaad een gaaf pleistoceen landschap aanwezig is in de diepere ondergrond maar bij het definitieve onderzoek is de mammoet (of iets anders wat de radar zou kunnen hebben gezien) niet gevonden! Wel werd een proefsleuvenonder- zoek uitgevoerd omdat de boringen hadden uitgewezen dat er een gave opbouw van een oude cultuurlaag onder de recentere zwarte bouwvoor aanwezig was. De sleuven gaven uiteindelijk een verrassend resultaat. Er werd een fraaie solitaire nederzetting uit de late bronstijd (voorlopige datering!) gevonden op het noorddeel van het terrein. De tot nu toe opgegraven sporen in het direct erop gestarte definitieve onderzoek wijzen op een boerderij van 16 x 5,5 meter met een groot aantal spiekers en bijgebouwen. Mogelijk gaat het om meerdere boerderijen maar dat moet het vervolgonderzoek uitwijzen. Duidelijk is wel dat de bewoning van relatief korte duur is geweest op deze lemige grond. De potentie van deze nederzettingen is groot. De interpre tatie van gebouwstructuren, de toeschrijving van gebouwen aan erven en de toeschrijving van het aardewerk aan erven is vele malen eenvoudiger dan op de intensief bewoonde nederzettingsterreinen als Colmschate, Lees ten en Looerenk. Ze zijn dus voor de kennis van de late prehistorie van groot belang. Het ironische van de zaak is dat dergelijke kort stondig bewoonde solitaire nederzettingen zelden of nooit worden aangetroffen volgens de gebruikelijke stappen en waardering- en selectiecriteria in het proces van de archeolo gische monumentenzorg. De boringen lever den immers geen scherven op en de sleuven slechts enkele sporen op honderden meters sleuf. Pas in de middeleeuwen is er weer activiteit in de vorm van de ontginning van het terrein. De oudste scherven wijzen op de 11e of 12e eeuw. Het terrein was onderdeel van de curtis (hof) Leestenseweg 18: opschaven van het spoor van de hutkom. 0*0tja» O tuiit 11

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2008 | | pagina 11