Van der Vegtestraat ék Eengezinswoningen en MEERGEZINSWONINGEN Architectenbureau: E.C. Falkenburg, Amsterdam Opdrachtgever: R.K. woningbouwvereniging 'Ons Thuis' 1948 In de plannen van de wederopbouw was de sanering van de Polsbroek opgenomen. Na de oorlog was hier veel schade aan de wonin gen en bedrijfjes die er waren gevestigd. De gemeente, op advies van het Bureau Weder opbouw, besloot dat sloop van de krotten en nieuwbouw goedkoper en beter zou zijn dan herstellen van de schade aan de krotten. Er was een nieuwe straat gepland van de Graaf Ottosingel tot aan de Boompjeswal. De uitvoering van de eerste fase, het deel tussen de Graaf Ottosingel en het Hoge- straatje, begon in 1947 met de onteigening en afbraak van woningen. Daarna werden in 1948 langs het eerste deel van de nieuwe straat woningen gebouwd. De straat kreeg toen ook een naam: de Van der Vegtestraat, naar de in 1947 overleden Van der Vegte, wethouder van Volkshuisvesting en Openbare Werken. In een later stadium zou de rest van de Van der Vegtestraat worden ontwikkeld. De volgende fase van het plan werd vertraagd, omdat de plannen voor de Polsbroek werden gewijzigd als gevolg van de integrale planvorming voor de gemeente Zutphen. Het duurde uiteindelijk tot in de jaren '70 tot de Polsbroek verder werd bebouwd, waarbij de oorspronkelijke plannen voor de verlenging van de Van der Vegtestraat niet meer werden gerealiseerd. Voor de Van der Vegtestraat zijn twee ver schillende typen woningen ontworpen. Aan de noordzijde zijn vierentwintig meer gezinswoningen (het A-type) gebouwd in woningblokken met drie bouwlagen en een zadeldak. Aan de achterzijde bevinden zich acht tuinen en voor iedere woning een eigen schuurtje. Karakteristiek van de A-woningen zijn de entrees met het lage bordes en de hekjes en de afwisseling van de ramen. Aan de zuidzijde zijn vijftien woningen van het B-type gebouwd: ééngezinswoningen van twee verdiepingen. Ook deze woningen hebben aan de achterkant een tuintje en een schuurtje. Foto collectie Stedelijke Musea Zutphen ZutEhen 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 6