1 .Woningen m ill Ijsbaan st ra at, Schimmelpen nincklaan, Slindewaterstraat, Vaickstraat en Zerboldstraat Zutphen-MoBIBmentaal Duplexwoningen Architect: Aug. L. Jansen, Zutphen (betreft IJsbaanstraat) Opdrachtgever: Bouwvereniging de Goede Woning te Zutphen (betreft IJsbaanstraat) 1947 Bij de aanval van de Canadezen om Zutphen te bevrijden, werd het gebied ten Noordoos ten van de stad zwaar getroffen. De huizen in deze straten waren zwaar beschadigd. Van enkelen hoefden alleen maar de kap, kozijnen ramen te worden hersteld, maar veel huizen werden opnieuw gebouwd. Interessant zijn de woningen aan de Schim- melpennincklaan met huisnummers 25 t/m 49a, want deze zijn gebouwd als duplexwo ningen. Dit zijn woningen die de omvang hebben van een normale eengezinswoning maar die tijdelijk verdeeld werden in een beneden- en bovenwoning. Een gemeen schappelijke voordeur leidde naar twee boven elkaar gelegen woningen. Met het bouwen van duplexwoningen tijdens de wederop bouw kon snel ingespeeld worden op het woningtekort. Het ontwerp was zodanig dat als de woningnood opgelost zou zijn, de woning eenvoudig omgebouwd zou kunnen worden tot een eengezinswoning. Opvallend is dat bij sommige deuren vandaag de dag nog steeds twee huisnummers vermeld staan. Deze duplexwoningen staan eveneens in de Slindewaterstraat, Vaickstraat, IJsbaanstraat en Zerboldstraat. Foto collectie Stedelijke Musea Zutphen De woningen zijn in 1947 ontworpen door architect Aug. L. Jansen in Zutphen. De voordeur wordt geflankeerd door een groot raam waarachter een slaapkamer ligt en een kleiner raam waarachter zich de trap naar de bovenverdieping bevindt. De woonkamer en de keuken bevinden zich aan de achterzijde van de woningen. De zolder biedt ruimte aan twee slaapkamers. In de tuin staan schuurtjes, waarin kolenbakken waren ingemetseld. De bakstenen huizen hebben iets eigens door de gemetselde versiering rond de voordeuren en door de gemetselde sierrand, die tussen de verdiepingen over de breedte van het blok is ingemetseld, een zogenaamde overhoekse muizentand. Het verhaal gaat dat bij de bouw van de duplexwoningen gebruik is gemaakt van afgebikte bakstenen, afkomstig uit het puin van de binnenstad.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 5