R.K. Kerk voor de Emmanuel Parochie ék Van Heemstrastraat 4 Kerkgebouw met pastorie Architectenbureau: Joh. Sluijmer en J.H. Sluijmer, Enschede Opdrachtgever: R.K. Kerk 1959-1960 In 1959 komt er een tweede parochie in Zutphen wegens de naoorlogse uitbreiding van de stad. Deze tweede parochie, de Emmanuelparochie, heeft een eigen kerk gebouw nodig en krijgt daarvoor grond toegewezen aan de Van Heemstrastraat, temidden van diverse uitbreidingsgebieden van de gemeente. Het kerkgebouw oogt als een grote kolos sale kerk en is 33 meter breed en 25 meter diep. Door de ontwikkeling van de bouw technieken met betonnen spanten is het mogelijk geworden om grotere ruimtes te overspannen zonder daarvoor pilaren nodig te hebben. Recht tegenover de ingang is het priesterkoor met een halfronde uitbouw naar achteren van 6 meter diep. In de lin kerwand bevindt zich een kleinere halfcir kelvormige uitbouw voor de devotieruimte. Links van de ingang leidt een ronde trap naar beneden waar in het oorspronkelijke ontwerp het doopvont staat. In de beneden ruimte vinden zich verder onder andere een crypte, een kapel en een sacristie. Boven in de rechte gevels van de kerkzaal zijn verticale rechthoekige ramen waardoor de kerkzaal van alle kanten licht krijgt. Bij het priesterkoor is aan weerszijden een verticaal motief van afwisselende ramen. Tevens is hier een horizontale gevelversiering in het metselwerk. Hiervoor zijn verschil lende kleuren baksteen gebruikt. Typerend van deze kerk is dat deze kerk ont worpen is als een verdiepingskerk. De kerk zaal is ontworpen boven de onderbouw met nevenruimte. De Emmanuelkerk staat in een licht glooiend terrein. De voorkant met toe gangsdeur ligt iets hoger dan straatniveau. De onderbouw vormt hier als het ware een sou terrain. Aan de achterzijde ligt de onderbouw door het aflopende terrein op straatniveau. De kerk heeft geen traditionele kerktoren, in plaats daarvan bevindt zich links van de ingang een klokkenstoel. Rechts naast de kerk staat een pastorie waarin op de begane grond zich de pastoors kamer, spreekkamers een keuken en een zitkamer voor het personeel bevinden. Op de eerste verdieping zijn slaapkamers voor de pastoor, kapelaans, voor personeel en logees. Daarnaast zijn er diverse douches, waarbij de pastoor zijn eigen douche heeft. Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 44