Gereformeerde Kerk Zutphen-Mofglflmentaal WlLHELMINALAAN 3 Kerkgebouw met bijgebouwen Architect: H. Geels, Arnhem Opdrachtgever: bestuur Gereformeerde Gemeente 1958 Op het perceel dat wordt begrensd door de Wilhelminalaan, de nieuw aangelegde Kleine Omlegging en de Berkel is de Gereformeerde Kerk gebouwd. Het gebouw ziet er heel anders uit dan de door dezelfde architect ont worpen kerk aan de Hobbemakade, in 1953 gebouwd voor de Christelijk Gereformeerde Gemeente. Oogt het laatste gebouw nog traditioneel en degelijk, het gebouw voor de Gereformeerde Kerk ziet er modern uit. Het is een rijk kerkgebouw met veel luxe materialen. Het werd gebouwd op palen van hoogfrequent verdicht beton. Het maaiveld werd verhoogd vanwege de Berkel die langs de kerk stroomt en buiten haar oevers kon treden. De kerk aan de Wilhelminalaan is een nage noeg rechthoekig gebouw met hoge muren met een heel flauw hellend zadeldak over de lengte. De entree is in de korte gevel. De voordeur in een uitstekende portiek heeft een schuin omhoogstekende grote luifel. Vanaf de entree gaat een enorme raampartij omhoog tot aan de nok. Bij binnenkomst was er links een kluis en rechts een garderobe. De vloeren van de entree zijn van Sollnhofer-tegels, die in de garderobe van groen en witte betontegels van 30 x 30 cm. De binnendeuren kregen granitodorpels. Dit materiaal was sterk in opkomst in die tijd. Na de entree kwam men in het liturgisch centrum, de 'zaal', waar de vloer bedekt was met grijze leisteen. Het litur gisch centrum had een vijfhoekige uitbouw. Verschillende details, zoals de witte daklijst en de betonnen verticale kolommen geven de voorkant een statig karakter. De kolom men gaan vanaf de daklijst verder omhoog en vormen als het ware een korte kerktoren. Ze omlijsten een groot houten kruisteken. Voor de bevestiging daarvan moest apart een sta len plaat op een betonvoet worden gemaakt op het dak. De zijgevels worden onderbroken door ver ticale raampartijen, eveneens geaccentueerd door verticale betonnen kolommen. De ramen waren gemaakt van houten kozijnen met stalen tussenroedes. De achterkant van het kerkgebouw is iets minder breed en heeft een flauwe afgekante ronding. Vanuit de stad komend valt de achterkant van het kerkgebouw direct op vanwege de witte vierkantjes die in de gele bakstenen gevel zijn ingemetseld. Nog een gevelversiering wordt gevormd door de horizontale banden van in de lengte staande gemetselde bakstenen. Rechts naast de kerk staat een gebouw, dat in vorm gelijk is aan het kerkgebouw maar dan kleiner. Hierin bevond zich op de begane grond de kosterswoning. Op de eerste ver dieping was een ruimte 'voor de jeugd', een zaal met een podium en een aangrenzend keukentje. Dit pand is verbonden met het grote kerk gebouw door een laag langwerpig gebouw, waarvan het dak doorloopt tot aan de zijgevel van het kleine gebouw. In dit bijgebouw waren twee zalen. 41

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 43