Prinses Beatrixschool A Paulus Potterstraat 4 Christelijke school voor lager onderwijs Architect: D.L. Landman, Leiden Aannemer: fa. Reussink, Zutphen Opdrachtgever: Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs te Zutphen 1964 Al enkele jaren na de opening in 1954 had de Willem van Oranjeschool te veel leerlingen. Daarop vroeg het bestuur van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs te Zutphen toestemming aan de gemeente om een nieuwe school te bouwen. Dit werd de Prinses Beatrixschool. Het bestuur kocht daarvoor in 1963 een stuk grond in het uitbreidingsplan Varkensweide. De opdracht voor het ontwerpen van een school met zes lokalen werd gegeven aan hetzelfde architectenbureau dat vier jaar eerder ook de Oranjeschool in Warnsveld ontwierp. Het bureau van de heer D.L. Landman had in voorgaande jaren ook twee kleuterscholen voor de Vereniging in Zutphen ontworpen. Kennelijk was de samenwerking met de bouw van de beide kleuterscholen heel goed bevallen. De architect ontwierp een rechthoekig gebouw van twee verdiepingen, elk met drie lokalen. Tegen de noordgevel was een uitbouw van één bouwlaag waar zich de kamer van het schoolhoofd bevond. Evenwijdig aan de Paulus Potterstraat ligt de lange westgevel van het gebouw. Het is opvallend dat het gebouw vanaf de straat kant geen toegangsdeur heeft en eigenlijk de achterkant van de school is. In deze gevel zijn alleen de raampartijen van de lokalen te zien en twee uitstekende trappenhuizen met een blinde gevel naar de straatkant en glazen zijwanden. Door de grote glazen zijwanden zijn de trappen goed te zien. De tegenstelling tussen de bakstenen muur en de zijwanden met de ramen geven het gebouw een speels karakter. Het ontwerp van het geheel was in die tijd modern. Aan weerszijden van het gebouw leidt een tegelpad langs de korte kanten van de school naar de oostgevel. Hier zijn twee toegangs deuren, beiden met een bordes van drie treden. Tussen de twee deuren bevinden zich de ramen van twee lokalen, rechts van de rechterdeur is een derde lokaal. De indeling op de eerste verdieping komt overeen met die op de begane grond. Oorspronkelijk hadden de toegangsdeuren een schuin omhoog lopende betonnen luifel, typerend voor de bouwtijd. Bij binnenkomst in de school kwam men in een portaal met toiletten en een garderobe. Tegenover de buitendeur was de toegang naar het trap penhuis. Bij de entree links in de gevel was een 'geluidsluis' als doorgang naar de kamer van het hoofd. Rechts was de deur naar het lokaal. De entree rechts in de gevel had in het portaal aan beide kanten een deur naar een lokaal. Het ontwerp van de school kan worden getypeerd als een portiekschool. Een type dat in de naoorlogse zoektocht naar ver nieuwing ontstond. Door ieder lokaal een directe toegang van buiten te geven, door middel van een portiek, kon in het lokaal van beide kanten daglichtvallen. De lokalen hadden zodoende twee wanden met grote raampartijen en profiteerden optimaal van het daglicht. Wilde men echter van het ene portiek naar het andere, dan kon dat alleen via een verbindingsdeur in de twee naast elkaar liggende lokalen of buitenlangs. In 1968 heeft het bestuur van de Vereniging een vergunning aangevraagd om een ver bindingsgang van het ene trappenhuis naar het andere te maken, maar dat plan is niet uitgevoerd. De muren van de school zijn gemetseld in een gele klinker, vechtformaat, van de steenfabriek 'Hommert' in Amsterdam. Tegen de gevel zaten onder de ramen van de lokalen schokbetonplaten met een oppervlak van witte marmerslag. Oorspron kelijk waren er gevelrandbaiken van beton, dat was gestort tegen hëraclithplaten. Tegenwoordig zijn er stroken van metaal als afwerking tegen aan gezet. Op 23 augustus 1965 werd de school geopend en kregen er 115 leerlingen les. Van de bouwsom was 1 gereserveerd voor een 'kunstversiering'. Het atelier Het Ambacht Haalderen maakte van weerbe- stendige chamotte keramiek een gevelver siering. Uitgebeeld is de jeugd, temidden van de wereld die door God is gemaakt. In 1966 werd het kunstwerk geplaatst tegen de blinde gevel van een trappenhuis. De school is tegenwoordig niet meer in gebruik en zal mogelijk worden afge broken. Zutphen 38

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 40