Inleiding 1 i I .ii I Si Wederopbouwarchitectuur IBilliB km - S" Zutphen-Mofiüflmentaa Wederopbouw is een begrip geworden voor activiteiten na de Tweede Wereldoorlog. Ener zijds omvat wederopbouw het herstellen van de schade en het terugkrijgen van de vertrouwde omgeving, anderzijds is het vanuit een saamho righeid benutten van nieuwe mogelijkheden en daarmee het werken aan een nieuwe toekomst. Voor de architectuurgeschiedenis vormen de bouwactiviteiten van na de oorlog een belang rijke ontwikkeling. Architecten en stedenbouw kundigen ontwikkelden samen ideeën over stedelijke indeling en over wonen. Site iferiSI - »K SMIL Het stedenbouwkundige ontwerp ontwik kelde zich met nieuwe verkavelingpatronen, een nieuwe wijkopbouw en een steeds belangrijkere rol voor het verkeer. Brede stra ten en zichtlijnen werden afgewisseld door groenstroken tussen de woningen voor een prettige leefomgeving. Er werd gebouwd vanuit optimisme en geloof in toekomst en vooruitgang. Men geloofde dat een woon omgeving met licht, lucht en ruimte goed was voor een betere mens en daarmee voor een betere maatschappij. Men werkte aan herstel en groei van de economie. De overheid had een sturende rol in de realisering van de ont werpen door maatregelen als onteigening, verkaveling en het uitgeven van vergunningen makkelijker te maken. Het was een periode van vernieuwing op het gebied van architectuur door nieuwe materialen en werkwijzen. Voor de oorlog waren er twee 'zuilen' binnen de architec tuur. Aan de ene kant was er de traditionele bouwstijl, Delftse School of 'baksteenarchi tectuur' genoemd. Dit vereiste vakmanschap en veel manuren. Daar tegenover stond het zogenaamde Nieuwe Bouwen met geprefabri ceerde bouwonderdelen. Dit was goedkoper, minder arbeidsintensief en vernieuwend. Na de oorlog werden uit beide stromingen de beste ideeën gecombineerd. Bakstenen gevels en een zadeldak gaven een gevoel van geborgenheid, het gebruik van het industriële beton en staal leverde een verkorte bouwtijd op. Voor deze stijl wordt ook wel de term 'shake hands-architectuur' gebruikt. Kenmerkend zijn onder andere de ritmische indeling van de ramen in gevels en de aan gebrachte details: in beton met vormen en kleuren, en in baksteen met siermetselwerk. Raampartijen kregen een nieuwe indeling en als nieuwe materialen werden hierbij stalen kozijnen en beton gebruikt. Entrees, luifels en balkons werden benadrukt door een omlijs ting, een hekwerk, kozijn of een variatie in het metselwerk. Bij openbare gebouwen werden kunstenaars uitgenodigd een decoratie te maken. Niet alleen vanwege de zogenaamde percenta geregeling die was ingesteld, maar ook om uiting te geven aan een nieuw gemeen schapsgevoel en een nieuw herwonnen vrijheid. Karakteristiek zijn de tegeltableaus, reliëfs, vrijstaande beeldhouwwerken of wandschilderingen uit die tijd. Een nieuwe manier van bouwen kwam op als gevolg van het gebrek aan materialen als hout en baksteen en wegens het tijdsgebrek. Vele mensen moesten snel worden onderge bracht in nieuwe huizen, waardoor systeem bouw werd ontwikkeld. Systeembouw was kostenbesparend, arbeidsbesparend en mate- riaalbesparend. Systeembouw kende verschil lende vormen: stapelbouw, montagebouw en gietbouw. Ook skeletbouw werd veel toege past: een opbouw bestaande uit geprefabri ceerde kolommen en liggers, die aan de bui tenkant werden bekleed met plaatmateriaal. De vormgeving van de gebouwen verschoof van traditioneel naar modernistisch. In de jaren '50 kwam nog meer de nadruk te liggen op het snel en goedkoop bouwen van grote aantallen woningen. De trefwoorden waren schaalvergroting en standaardisatie. Het ging niet meer alleen om het bouwen van een woning of rijtje woningen. Er wer den nieuwe woonwijken ontworpen, met rechthoekige bebouwing in stroken en een open structuur. De naoorlogse geboortegolf maakte het noodzakelijk dat er veel wonin gen voor gezinnen werden gebouwd. Tevens werden veel voorzieningen ontwikkeld zoals speelplaatsen en kwamen er groenstroken. Scholen werden aan de randen van de wij ken gepland vanwege de ruimte. Daarnaast werden ook woningen met één of twee slaapkamers gebouwd, specifiek bedoeld voor alleenstaanden. 1

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 3