Gymnasium en HBS A I SENDOORNSTRAAT 3 Scholencomplex voor Gymnasium en HBS Architectenbureau: Verhagen, Kuiper, Gou- wetor en De Ranitz, Rotterdam Opdrachtgever: gemeente Zutphen 1949-1951 Naast het Baudartiuscollege werd aan de Isendoornstraat tegelijkertijd in opdracht van de gemeente een scholencomplex gebouwd. Hierin zouden zowel het gymnasium als de HBS worden gehuisvest. Het bleven beiden afzonderlijke scholen met een eigen rector en directeur, maar de lokalen voor natuur kunde, scheikunde, biologie aardrijkskunde en tekenen werden gemeenschappelijk gebuikt. Deze lokalen zijn ondergebracht in het drie verdiepingen hoge middengebouw, dat verder een aantal ruimtes voor de HBS bevatte. Het tekenlokaal op de begane grond kon ook als aula gebruikt worden. In de westvleugel waren de lokalen voor de HBS, in de oostvleugel die voor het gymna sium. Onder deze vleugel bevond zich de fietsenkelder voor de beide scholen. Omdat op de scholen Dalton-onderwijs werd gegeven, dienden de gangen bij de lokalen eveneens als werkruimte voor de leerlingen. Hierbij was goed daglicht een vereiste, van daar dat de ramen in de gangen even groot zijn als de ramen in de lokalen. Tussen de gang en de lokalen waren glaswanden. Beide vleugels hebben de lange kant even wijdig aan de straat. In deze gevel, op de zuidkant, was de entree van de HBS in het hoofdgebouw, op de eerste verdieping bevond zich boven de entree de kamer van de directeur. De entree van het gymnasium bevond zich rechts in de vleugel. Bij de opening in juni 1951 was deze school één van de modernste van Nederland. Nieuw was namelijk dat ieder vak een eigen lokaal had. Niet de leraren maar de leerlingen verplaatsten zich ieder uur naar een ander lokaal. Voor Zutphen was de opening één van de hoogtepunten van het wederop- bouwplan. In 1953 zijn de scholen samengevoegd tot het Stedelijk Lyceum. Het schoolgebouw is eind jaren '90 van de 20ste eeuw gesloopt en vervangen door nieuwbouw. 32

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 34