4.Industrieel erfgoed Station Zutphen Stationsplein Architect: H.G.J. Schelling Opdrachtgever: Nederlandsche Spoorwegen 1952 Zutphen-Mo[^mentaa Na de oorlog was er grote behoefte aan een nieuw stationsgebouw, omdat het oude grotendeels verwoest was in de tweede wereldoorlog. Om de binnenstad beter te ontsluiten werd het nieuwe stationsgebouw ca. 150 meter ten oosten van het oude station gebouwd. Er werd gekozen om een ander type station te bouwen, welke na de oorlog ook verscheen in Hengelo, Leiden en Arnhem. De architect van deze stations is de heer H.G.J. Schelling, in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Het kenmerkende van dit type station is een aan zienlijk niveauverschil tussen het voorplein en de perrons en wel zodanig dat dit plein onge veer vier en een halve meter lager ligt. Het voorplein ligt, in tegenstelling tot het voorma lige station, op gelijk niveau aan de stationshal en de tunnel naar de perrons. Het publiek hoeft daarom niet eerst een trap af te dalen om in de tunnel onder de sporen te komen, maar hoeft alleen een trap op klimmen om op het perron te komen. Aan de stadszijde wordt het gebouw van twee bouwlagen gekenmerkt door een dubbele zui lenrij voor de ingangshal. De twee verdiepin gen hoge, zeer slanke zuilen dragen een luifel en worden geflankeerd door twee open pergo la's. De luifel had de architect bedoeld 'om de reiziger gelegenheid te geven met een voertuig droog voor de stationsingang te komen'. De symmetrie en de zuilen geven het gebouw een haast klassiek uiterlijk, dit wordt nog versterkt door de randversiering net onder de daklijst, als een fries met trigliefen. Het gebouw heeft meer naar ach teren toe, links en rechts zijvleugels van één bouwlaag. De vierkante hal heeft eveneens de hoogte van twee verdiepingen. Aan de binnenzijde bij de bovenste verdieping is een galerij waaraan de kantoorruimtes liggen. In de stationshal zijn publieke voorzieningen als loketten, kiosk en restaurant. Tegenover de entree bevindt zich de door gang naar de tunnel, met aan weerszijden de trappen naar de twee perrons. Het eerste perron sluit aan het gebouw aan, het twee de perron is een eilandperron. De ruimte onder het eerste perron is op een bijzondere 27

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 29