Archiefgebouw Rosmolensteeg 7 immsms? Zutphen-MofiEflmentaal kon worden. Links in de gevel is als een poort de doorgang van de Rosmolensteeg, deze is overkraagd door het gebouw. In het nieuwe archiefgebouw was op de begane grond een sorteerkamer, een lees kamer voor bezoekers en een ruimte waarin de stadsbibliotheek was ondergebracht. De kelder en de overige verdiepingen bevatten opslagruimtes de archieven. Bij de bouw was rekening gehouden met de mogelijkheid dat het pand de komende decennia voldoende ruimte zou bieden aan het steeds in omvang toenemende archief. Bij het restauratieplan van het Broederen kerkcomplex was in het oorspronkelijke ontwerp van 1947 ook opgenomen dat de oude kloostergang weer zou worden hersteld. Aan de Rozengracht zou een gebouw komen waarin de schilderijenzalen en de ingang van het museum waren gepland. Aan het Broede renkerkplein zou een vleugel komen waarin een catechisatieruimte, spreekkamers voor de predikant van de Broederenkerk en een door gang naar de kloosterhof een plek zouden krijgen. Dit plan is niet uitgevoerd. In de kloosterhof werd in 1950 een herden kingsmonument voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog onthuld. Het bestaat uit een natuurstenen zuil, met daarin een fon tein, geplaatst in een gemetseld bassin. Op de zuil staat een beeld van Gideon, een strijder uit het Oude Testament, die met een kleine groep soldaten zijn volk bevrijdde van zijn onderdrukkers. Het beeld van kalk steen is gemaakt door de Amsterdamse kunstenaar Paul Grégoire. Het monument staat nu niet in het midden van de ruimte. Bij de plaatsing was rekening gehouden met de bebouwing rond de kloosterhof, en het monument staat dus in het midden van de kloosterhof zoals deze er na bebouwing uit zou hebben gezien. pen van een nieuw, modern archiefgebouw. Het mocht beslist geen 'namaak oud' zijn, ter wijl het toch moest passen bij de omgeving. Het nieuwe gebouw, dat eind 1954 in gebruik werd genomen, vormt een geslaagde combinatie met de aangrenzende Refter. Het eigenlijke archiefgebouw heeft dezelfde vorm Het Broederenkerkcomplex was zwaar gehavend na de oorlog. In opdracht van de gemeente Zutphen en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg leidde het architectenbu reau Van der Steur en Kleinhout de restau ratie van het complex. Het zou als cultureel gebouw diverse diensten als het gemeentelij ke museum en de stadsbibliotheek onderdak gaan bieden. Onderdeel van de opdracht was het ontwer- als de Refter: breed, hoog (in totaal vijf ver diepingen) en een hoog zadeldak. De ramen zijn min of meer op symmetrische wijze in de gevel verdeeld, en vormen een samenhang met de ramen van de Refter. De panden worden verbonden door een laag gebouw, waarvan de gevel iets inspringt. Dit gebouw heeft één bouwlaag met drie hoge ramen en met eveneens een hoog zadeldak. De architecten hebben vernuftig gebruik gemaakt van de aan de oostkant gelegen Rosmolensteeg. Deze is als het ware in het pand opgenomen zodat het gebouw breder Archiefgebouw Architectenbureau: A.J. van der Steur en G.H. Kleinhout, Amsterdam Opdrachtgever: gemeente Zutphen 1952-1954 25

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 27