Marspoortstraat Marspoortstraat 16 Winkelpand met 3 woningen Architect: G.J. Jacobs, Zutphen Opdrachtgever: M.W. Degenaar 1954 Ook de Marspoortstraat had door het bom bardement op 14 oktober 1944 veel te lijden gehad. Op de hoek met de Berkel liet M.W. Degenaar een nieuw winkelpand met drie woningen bouwen. Bijzonder is dat bij de aanvraag voor de bouwvergunning en de subsidie vrijstelling werd aangevraagd van de bouwverordening om per woning drie slaapkamers te bouwen. De heer Degenaar bepleitte dat twee woningen voor kleine gezinnen waren bestemd en maar twee slaapkamers hoefden te bevatten. Het pand is aan de voorkant symmetrisch van opbouw. Een portiek met een deur in het midden, links en rechts twee ramen. Er zijn twee verdiepingen boven, elk met 3 ramen. Op iedere verdieping een woning met twee slaapkamers. De raam- en ingangspartij heeft een kader van veredeld beton. Tussen de twee rijen ramen van de verdiepingen zitten bewerkte betonnen gevelplaten. Boven aan de gevel, evenwijdig aan de daklijst, is een ruitvormig sierverband in baksteen. Het winkelgedeelte is gemetseld in gele baksteen, de woonhuizen in rood. Omdat het een hoekpand is, kon de archi tect van de zijgevel ook iets interessants maken. Het lessenaarsdak valt onmiddel lijk op en maakt het pand minder statisch. Op de begane grond bevindt zich links een raam voor de winkel, daarboven op de verdiepingen links een hoog raam met Franse balkons, rechts daarvan een kleiner raam. Iets inspringend is een gedeelte met twee voordeuren en er boven een balkon. Nog meer inspringend heeft dit smalle stuk gevel bij de verdiepingen hoge ramen voor het trappenhuis. Rechts in de zijgevel is de derde woning, met twee verdiepingen, ieder met twee ramen. Ook hier zijn de grotere ramen omkaderd door veredeld beton en gescheiden door bewerkte betonnen gevel platen. Deze woning was vanuit de winkel te bereiken en door één van de voordeuren in de zijwand. Bij de opening in 1955 werd het interieur gezien als geheel aangepast aan de eisen van de moderne tijd en het exterieur als 'statig'. 21 Zutphen-MofJltlmentaal

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 23