Laarstraat Laarstraat 133 Café met vergaderzaal en 3 bovenwoningen Architect: H. Jongman, Zutphen Opdracht: dhr. Wonnink 1951-1952 Op de hoek van de Laarstraat en de Berkelsin- gel staat een groot, karakteristiek pand. Bepa lend voor het uiterlijk zijn de vier betonnen pij lers, die het over het trottoir van de Laarstraat uitgebouwde deel van de bovenwoning onder steunen. De pijlers worden tegen de muren aan herhaald en flankeren zo de ramen. Op de begane grond bevond zich op de hoek het cafégedeelte, te bereiken via het terras en de entree in de Laarstraat. Tegenover de ingang was het buffet en rechts het cafége deelte met grote ramen. Links van de entree was een doorgang naar de biljartzaal. Dit gedeelte had ook een eigen toegang vanaf de straat, onder de overkraging van het trot toir. In het portaal in de hoek bevond zich de trap naar de boven het biljartgedeelte gelegen woning. Dit portaal had eveneens een eigen toegang vanaf de straat. Vanuit het biljartge deelte was een toegang naar een lange, recht hoekige zaal met een podium, waar achter een koffiekeuken en twee kleedkamers, die weer gen, een uitbouw met een voordeur. Dit was de toegang tot het trappenhuis van de boven het cafégedeelte liggende woningen. Op alle twee de verdiepingen was een woning met drie slaapkamers. Hoewel het in omvang een groot pand is, oogt het niet kolossaal. De witte betonnen pijlers en de omlijstingen van de ramen op de begane grond geven een verticaal accent aan het pand. Rond de entrees onder de overkapping is als extra versiering nog een afwisseling in het metselwerk aangebracht, zodat ook deze doorgang niet ondergeschikt is aan de rest van het pand. een uitgang hadden naar buiten. Deze zaal was één bouwlaag hoog. Boven het biljartgedeelte bevond zich een woning van twee verdiepingen. Op de eerste verdieping waren aan de kant van de Laar straat een grote woonkamer, en een 'kamer voor moeder'. Aan de achterkant een inpandig balkon waarop de 'slaapkamer voor moeder' en een keuken uitkwamen. De tweede verdie ping bevatte 3 slaapkamers, een douche, een inpandig balkon en een berging. Aan de kant van de Berkelsingel was, rechts van het caféraam en iets naar achteren gele-

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 20