Stationsplein Stationsplein 71 t/m 93 13 Zutphen-MoieKlmentaa Stationsplein, IJsselkade en Molengracht Stationsplein 103 t/m 141 12 Etagewoningen, waarvan één met winkel Architect: J.L. van Houte, Vorden Opdrachtgever: H.G. Obdeijn, 1955 Het pand op de hoek van de Berkelpoortstraat en het Stationsplein heeft een mooie, opvallende raampartij boven de voordeuren. Foto collectie Stedelijke Musea Zutphen 20 Etagewoningen Architectenbureau: A C. Buitenhuis, Deventer Opdrachtgever: H.G. Obdeijn 1955 Het stuk tussen de IJsselkade en de Looier straat is als laatste perceel van het stations gebied bebouwd met etagewoningen. Het is een langgerekte blok met een plat dak. Het is verdeeld in drie portieken. De portiek rechts heeft vier woonlagen, de twee andere portieken hebben drie woonlagen. De entrees met trappenhuizen springen iets naar voren, waardoor het geen strakke gevel is. Ook de oudroze geverfde betonnen gevelplaten geven het gebouw een vriendelijke uitstraling. De flat is gebouwd als pand met twintig mid denstandswoningen, elk voor acht personen (dat wil zeggen met drie slaapkamers). Ir. Kuipers, nog steeds belast met de vergun ningen voor alle bouwplannen, wilde aanvan kelijk geen toestemming geven voor de bouw van dit complex. Hij vond het niet passen bij de andere bebouwing van de IJsselkade. Het doel bij het wederopbouwplan was geweest om dit stuk, de entree van Zutphen vanaf de brug, een architectonische samenhang te geven. Met drie verschillende architecten en evenzoveel bouwstijlen was dat volgens Kui pers onmogelijk. Uiteindelijk is het gebouw er toch gekomen. Op de kopse kant van het blok, gericht naar het westen en heel goed te zien als men vanaf de brug Zutphen in komt, staat het Monument voor de wederopbouw van de beeldhouwer Titus Leeser. Het is een beeld van twee vrouwfiguren. De onderste, liggende, statische figuur verbeeldt het oorlogsverleden van Zutphen. De boven ste, staande, dynamische figuur symboliseert de wederopbouw en de toekomst. Het beeld is gemaakt in opdracht van de Stichting Zut phen en werd in 1961 onthuld.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 15